Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
łapówki
03.04.2013 10:10

Lekarz za łapówki wydał 300 zaświadczeń o zdolności do pracy

Za takie fałszywe zaświadczenie lekarz brał 30-50 zł. Z reguły nigdy nie widział swojego pacjenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wawok/REPORTER)

Ponad trzysta zaświadczeń potwierdzających zdolność do pracy wystawił za łapówki lekarz medycyny pracy z Katowic. Korzystały z nich firmy wysyłające pracowników do pracy za granicę. Lekarzowi może grozić do ośmiu lat więzienia.

Jak przekazał rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel, 58-letni obecnie lekarz prowadził w Katowicach prywatną przychodnię. Jego przestępstwo polegało na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach stwierdzających zdolność do pracy i potwierdzających przeprowadzenie odpowiedniego badania.

Za takie fałszywe zaświadczenie lekarz brał 30-50 zł. Z reguły nigdy nie widział swojego pacjenta. Z zaświadczeń za łapówki korzystały firmy z Katowic, które zatrudniając pracowników z całej Polski, oferowały im pracę na kontraktach w Niemczech i Czechach. Byli to najczęściej zbrojarze, spawacze i dekarze.

W pierwszym śledztwie w tej sprawie, zakończonym niespełna rok temu, udokumentowano 108 przypadków fałszywych zaświadczeń. Potem policjanci zebrali kolejne materiały, potwierdzające wydanie kolejnych 210 zaświadczeń za łapówki. Dokumenty te - oparte m.in. na przesłuchaniach kilkuset osób - trafiły już do prokuratury.

Lekarz działał w ten sposób od 1997 r. Jego proceder wykryli policjanci z wydziału antykorupcyjnego katowickiej komendy. _ - W ramach pierwszego śledztwa na poczet grożących mu kar zajęto należące do niego nieruchomości warte 300 tys. zł. Teraz nie było już czego zajmować _ - wskazał Pytel. W procesie lekarzowi może grozić do ośmiu lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
100 tys. zł dla lekarza od Super Expressu 100 tys. zł mają zapłacić dziennikarz i wydawca Super Expressu lekarzowi za naruszenie dóbr osobistych - uznał sąd w Białymstoku.
Jest decyzja sądu w procesie lekarza Ziobry Krakowski sąd odwołał wyznaczoną na ten dzień rozprawę w procesie lekarza oskarżonego o nieprawidłowości w leczeniu Jerzego Ziobry.
Kolejna afera korupcyjna. Postawiono zarzuty Dziewięć osób, w tym szczecińscy przedsiębiorcy i urzędnicy kontroli skarbowej, usłyszeli prokuratorskie zarzuty wręczania bądź przyjmowania łapówek.
Tagi: łapówki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz