Izba niższa parlamentu Urugwaju uchwaliła ustawę legalizującą marihuanę. Jeśli poprze ją także Senat, gdzie partia rządząca ma większość, Urugwaj będzie pierwszym krajem na świecie dopuszczającym produkcję, sprzedaż i konsumpcję tego narkotyku - pisze BBC.
Za projektem ustawy głosowało 50 z 96 deputowanych Izby Reprezentantów. Głosowanie było poprzedzone burzliwą, 13-godzinną debatą. Nowe prawo trafi teraz do Senatu, gdzie lewicowa koalicja Szeroki Front (FA) ma większość.
Projekt przyznaje rządowi wyłączne prawo do regulowania i kontrolowania _ importu, eksportu hodowli, uprawy, zbierania, produkcji, skupu, magazynowania, sprzedaży i dystrybucji konopi indyjskich i produktów pochodnych _.
Do kupna marihuany uprawnione byłyby osoby powyżej 18. roku życia zarejestrowane w specjalnej bazie danych. Chętni mogliby kupić do 40 gramów tej używki miesięcznie w licencjonowanych aptekach lub uprawiać do sześciu własnych roślin w domu. Z prawa wyłączeni byliby obcokrajowcy.
Projekt ustawy jest popierany przez prezydenta Jose Mujicę, który przekonuje, że legalizacja obrotu marihuaną pozbawi zysków dilerów i skłoni osoby zażywające narkotyki do porzucenia tzw. twardych narkotyków. Autor projektu, minister obrony Eleuterio Fernandez Huidobro, twierdzi, że _ zakazywanie pewnych narkotyków przysparza społeczeństwu więcej problemów niż same narkotyki _.
Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą jednak, że _ legalizacja nie zmniejszyła konsumpcji narkotyków w żadnym kraju na świecie _. Opozycja już zapowiedziała kampanię przeciwko nowej ustawie, jeśli przejdzie ona przez parlament.
Kilka dni wcześniej papież Franciszek, który przebywał w Brazylii na Światowych Dniach Młodzieży, skrytykował plany legalizacji marihuany - przypomina BBC.
Głosowanie w urugwajskiej Izbie Reprezentantów odbyło się w czasie, gdy w Ameryce Łacińskiej toczy się debata nad legalizacją narkotyków. Grupa byłych prezydentów i innych wpływowych osobistości nawołuje do legalizacji obrotu marihuaną, m.in. były prezydent Brazylii Fernando Henrique Cardoso i były prezydent Meksyku Ernesto Zedillo.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Przejęli narkotyki o wartości 630 milionów euro Czarnorynkowa wartość tych narkotyków to ponad 630 milionów euro. Akcję przeprowadzono w ponad 30 krajach Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, na Karaibach i w Europie. | |
Szef Wolnych Konopii, prześladowany? Prokuratura na początku maja ubiegłego roku postawiła Dołeckiemu zarzut wprowadzenia do obrotu znacznej ilości suszu marihuany, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12. | |
Wielka akcja agentów na dworcu PKP Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na dworcu kolejowym Łódź Kaliska dwóch kurierów narkotykowych. |