Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leczenie za granicą utrudnione. Nie ma odpowiednich przepisów

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że ministerstwo blokuje możliwość leczenia pacjentów za granicą.

Leczenie za granicą utrudnione. Nie ma odpowiednich przepisów
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Polacy mają utrudnione leczenie za granicą, chociaż obowiązuje dyrektywa o opiece transgranicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz (na zdjęciu), kilkakrotnie zwracała się do ministerstwa zdrowia o przyspieszenie prac nad unijnymi przepisami.

Irena Lipowicz uważa, że sytuacja jest krzywdząca dla polskich pacjentów. Na razie nie składa wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, ale zapowiada, że zwróci się w tej sprawie do premiera.

Profesor Lipowicz uważa, że ministerstwo blokuje możliwość leczenia pacjentów za granicą, stawiając wymagania dotyczące potwierdzenia tłumaczenia dokumentacji medycznej u notariusza. _ Rozumiem, języki rzadkie, na przykład norweski, ale większość opisów jest języku angielskim, z łacińskimi nazwami chorób, dlaczego NFZ nie może przyjmować takich dokumentów? _ - pyta profesor Lipowicz.

Według Rzecznik Praw Obywatelskich, wprowadzenie unijnych przepisów poprawi leczenie w obszarach nadgranicznych i zmniejszy koszty z tym związane. Obecnie chorzy, którzy skorzystali z takiego leczenia, aby otrzymać zwrot pieniędzy, muszą wystąpić do sądu.

Profesor Lipowicz podkreśla, że za opóźnienie wdrożenia dyrektywy unijnej Polsce grożą kary w wysokości 70-80 milionów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o leczeniu za granicą jeszcze nie teraz Nowe prawo miało działać od stycznia, ale nie jest jeszcze gotowe. Resort tłumaczy, że bardzo trudno jest stworzyć odpowiednie przepisy.
"Mniej środków na leczenie pacjentów" Z dyrektywy skorzystają tak naprawdę pacjenci dobrze sytuowani, których stać na to, by za granicą opłacić drogi zabieg.
"Lody na opiece zdrowotnej w Polsce będą kręcone" PiS żąda od Bartosza Arłukowicza wyjaśnienia planu dodatkowych ubezpieczeń. _ O co chodzi z prywatnymi kolejkami _? - pyta Bolesław Piecha.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)