Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leczenie za granicą refundowane? Jeszcze nie teraz

0
Podziel się:

Pacjenci muszą poczekać na wdrożenie przez Polskę dyrektywny europejskiej w tej sprawie.

Leczenie za granicą refundowane? Jeszcze nie teraz
(beerkoff/iStockphoto)

Na razie nie wiadomo, kiedy leczenie za granicą będzie refundowane. Resort zdrowia zapowiadał, że przepisy wdrażające dyrektywę transgraniczną będą obowiązywały od stycznia, ale nie wywiązał się z tej obietnicy. Dyrektywa Unii Europejskiej umożliwiająca leczenie w krajach wspólnoty weszła w życie 25 października, ale trzeba czekać na przepisy umożliwiające jej wprowadzenie w naszym kraju.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz mówi, że projekt ustawy został opracowany przez resort i jest teraz w ministerstwie spraw zagranicznych. Podkreśla, że dyrektywa jest bardzo trudna, bo są tam liczne problemy, które mogą spotkać płatnika publicznego. Według niego, chodzi o to, żeby zabezpieczyć płatnika w taki sposób, aby wszyscy ci, których nie stać na wyjazd za granicę, mogli być bezpiecznie leczeni w kraju. Jednocześnie trzeba wprowadzić prawo europejskie, które pozwala skorzystać z pomocy lekarskiej poza granicami naszego kraju - tłumaczy minister zdrowia.

Robert Mołdach - ekspert z Instytutu Zdrowia i Demokracji - mówi, że brak implementacji dyrektywy jest szkodą dla pacjentów i placówek medycznych. Według niego, powinna zostać wdrożona szybko, bo trzeba ułatwić zagranicznym pacjentom dostęp do polskich szpitali i dać chorym pełną informację, w jaki sposób lecząc się za granicą, mogą korzystać z refundacji w Polsce. Ekspert podkreśla, że raczej nie będzie chętnych, aby wybierać drogę sporu sądowego i domagać się zwrotu kosztów od płatnika na bazie prawa europejskiego, które nie zostało wprowadzone w życie.

Po konsultacjach zewnętrznych projekt ustawy trafi na komitet stały Rady Ministrów, później pod obrady rządu i parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeka nas kolejna reforma NFZ? Są plany Lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, dodatkowe ubezpieczenia, informatyzacja ochrony zdrowia, a przede wszystkim reforma Narodowego Funduszu Zdrowia - to plany Ministerstwa Zdrowia na 2014 rok.
Wpadki Baracka Obamy w 2013 roku Prezydent USA najbardziej krytykowany jest za ustawę o powszechnym dostępie do służby zdrowia.
Katowicki szpital z szansą na porozumienie - _ Prezes Funduszu, korzystając ze swoich kompetencji kontrolnych i zarządczych, będzie rekomendował dyrektorowi śląskiego oddziału przedłużenie kontraktu na miesiąc _ - zapowiada NFZ.
zdrowie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)