Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ławrow nie zgadza się na rozmowy bez separatystów

0
Podziel się:

Siergiej Ławrow zaprzeczył, że miał powiedzieć, iż Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL.

Ławrow nie zgadza się na rozmowy bez separatystów
(kprm.gov.pl)
bELaoGHp

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że na razie nie są planowane żadne rozmowy międzynarodowe w sprawie Ukrainy i nie będą możliwe bez włączenia do nich oponentów władz w Kijowie.

- _ Bez włączenia oponentów kijowskiego reżimu do bezpośrednich rozmów na temat wyjścia z kryzysu na Ukrainie nic nie uda się zrobić _ - oznajmił Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Szef dyplomacji Rosji zauważył, że przyznali to sekretarz stanu USA John Kerry i rotacyjny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.

bELaoGHr

Ławrow podkreślił konieczność _ doprowadzenia do dialogu narodowego na Ukrainie na gruncie propozycji przedłożonych przez OBWE _, jednak wyraził wątpliwość, czy uda się to zrobić w najbliższym czasie. _ Bez włączenia oponentów reżimu w Kijowie nie uda się zwołać nowego spotkania w sprawie Ukrainy _ - zaznaczył.

Szef dyplomacji Rosji powtórzył stanowisko Kremla, że Moskwa respektuje wynik niedzielnego referendum na wschodzie Ukrainy.

Ławrow zaprzeczył, jakoby określił samozwańczą Doniecką Republikę Ludową (DRL) jako _ organizację terrorystyczną, która nie reprezentuje interesów rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy _. Zaprzeczył również, że miał powiedzieć, iż _ Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL _.

Według niektórych mediów uwagi takie minister miał poczynić na Facebooku. - _ To jawne kłamstwo _ - oznajmił Ławrow, dodając, że _ w czasie kryzysu ukraińskiego kłamstwa są aktywnie wykorzystywane przez ukraińskich polityków, którzy przejęli władzę w Kijowie, i ich zachodnich opiekunów _. _ Jednak do takich zwykłych zmyśleń jeszcze się nie opuszczali _ - wskazał.

bELaoGHx

Po zeszłotygodniowych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie przewodniczący OBWE przedstawił wszystkim sygnatariuszom porozumienia genewskiego z 17 kwietnia _ mapę drogową _ mającą na celu rozwiązanie ukraińskiego kryzysu. Przewiduje ona wstrzymanie ognia, rozładowanie napięcia, nawiązanie dialogu i przeprowadzenie wyborów.

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie.

Zdaniem USA Rosja nie tylko nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań, ale wręcz nasila kryzys, angażując się w akty przemocy na wschodzie Ukrainy. Z kolei Moskwa oskarża tymczasowe władze Ukrainy o nierespektowanie genewskiego porozumienia, a USA o potajemne kierowanie wydarzeniami w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Walki na wschodzie Ukrainy. Rosjanie uderzą? Moskwa stawia kolejne warunki i oskarża zakładników z OBWE o łamanie prawa. Samozwańczy mer Sławińska: są moimi gośćmi.
Rosja obiecuje. Zredukuje zbrojenia Rosja będzie wypełniać układ Nowy START o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych zawarty z USA w 2010 r., pomimo różnic na temat kryzysu na Ukrainie.
Okrągły stół pod egidą OBWE? Co na to Putin? W czasie rozmów Burkhaltera i Putina "ma być omawiane przede wszystkim zorganizowanie okrągłych stołów, pod patronatem OBWE.
"Rosja musi uczynić o wiele więcej" Moskwa powinna wycofać poparcie dla separatystów, którzy okupują budynki rządowe na wschodzie Ukrainy - mówi sekretarz stanu USA.
bELaoGHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)