Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
02.12.2008 14:15

Łatwiej o odszkodowanie za spóźnienie pociągu

Trybunał Konstytucyjny uchylił kontrowersyjny przepis prawa przewozowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Łatwiej będzie dochodzić odszkodowania za szkodę, powstałą z powodu opóźnienia pociągu. *

Trybunał Konstytucyjny uchylił przepis prawa przewozowego, który kazał podróżnemu udowodnić, że szkoda, jaką poniósł, została spowodowana przez rażące niedbalstwo lub na skutek umyślnej winy PKP.

Od teraz to kolej będzie musiała udowodnić, że spóźnienie pociągu nie zależało od niej. Pozwoli to na dochodzenie odszkodowania nawet kiedy do opóźnienia doszło z powodu nieumyślnej winy PKP.

Prokurator prokuratury krajowej Andrzej Niewielski uważa, że dzisiejszy wyrok Trybunału to powrót do normalności. Podkreślił, że zakup biletu jest równoznaczny z zawarciem umowy. Jeśli przewoźnik nie wywiązuje się z umowy, na przykład nie przestrzegając rozkładu który jest jej elementem, musi ponieść konsekwencje.

Tymczasem Poseł Marek Wikiński zobowiązał się przed Trybunałem, że złoży do marszałka Sejmu wniosek, aby rozpocząć prace nad nowelizacją przestarzałego prawa przewozowego.

Deklaracja ta jest tym bardziej istotna, gdyż Trybunał zwrócił uwagę, że w przyszłym roku wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Dotyczy ono zasad wypłacania odszkodowania przez przewoźników. Jednak polskie tłumaczenie tego przepisu zawiera błędy, które sprawią, że w życie wejdzie kolejny bubel prawny.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz