Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: Sędziowie mogą liczyć na podwyżki

0
Podziel się:

Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zagroziło strajkiem, jeśli pensje nie wzrosną.

Kwiatkowski: Sędziowie mogą liczyć na podwyżki
(kprm.gov.pl)

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisany został wzrost funduszu płac o blisko 4 proc. - powiedział w Poznaniu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Szef resortu sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _, które w drugiej połowie sierpnia w przyjętej uchwale ogłosiło, że na jesieni dojdzie do akcji protestacyjnej z powodu _ wycofania się ministra sprawiedliwości z obietnicy podjęcia w pierwszej połowie 2010 r. prac legislacyjnych zmierzających do ostatecznego, docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń sędziów _.

_ - W 2009 roku sędziowie otrzymali jedną z największych podwyżek w ostatnich latach, są gwarancje corocznego wzrostu wynagrodzeń. Ministerstwo ma nadzieję, że działania podejmowane przez stowarzyszenie nie odbiją się negatywnie na obywatelach _ - powiedziała rzeczniczka resortu sprawiedliwości Joanna Dębek.

Stowarzyszenie wcześniej zwracało już uwagę, że jego zdaniem czym innym jest waloryzacja wynagrodzeń sędziów, a czym innym realna ich podwyżka, która wymagałaby zmiany określonych w ustawie mnożników podstawy wynagrodzenia. Akcja protestacyjna sędziów polegać ma m.in. na przeprowadzeniu 17 i 18 listopada tzw. dni bez wokandy. Ponadto Iustitia wezwała sędziów do odmowy udziału w pracach komisji wyborczych w najbliższych wyborach samorządowych.

Zgodnie z ordynacją w wyborach samorządowych _ w skład komisji wyborczej wojewódzkiej, powiatowej oraz komisji wyborczej w mieście na prawach powiatu wchodzi z urzędu, jako przewodniczący, sędzia wskazany przez prezesa sądu okręgowego _.

Kwiatkowski przyznał, że nie wierzy, by sędziowie mieli rezygnować z uczestniczenia w komisjach wyborczych w wyborach samorządowych. _ - Tego typu zapowiedź w niedobrym świetle stawiałaby środowisko sędziowskie, które na to nie zasługuje. Jestem przekonany, że będą sędziowie, którzy będą chcieli pracować w komisjach wyborczych, bo znam to środowisko _ - powiedział Kwiatkowski.

W ubiegłym roku uchwalona została zmiana przewidująca uzależnianie wynagrodzeń sędziów od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej.

W kwietniu resort sprawiedliwości informował, iż planuje na 2011 r. wzrost wynagrodzeń sędziów o 7 proc. Latem Kwiatkowski mówił jednak, iż choć rozumie postulaty sędziów, to sytuacja po powodzi w Polsce wymaga _ solidarności od każdego środowiska _.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)