Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aleksander kwaśniewski
14.06.2012 18:48

Kwaśniewski zajmie się nie tylko sprawą Tymoszenko

Były prezydent byc może przyjrzy się też sprawie byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki i byłego ministra obrony Wałerija Iwaszczenki, również skazanych za nadużycia władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Najsztub/CC/flickr)

Jest wola strony ukraińskiej, by mandat obserwatorów Parlamentu Europejskiego, byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa PE Pata Coxa, wykraczał poza obserwację procesu kasacyjnego Julii Tymoszenko - powiedział wiceszef PE Jacek Protasiewicz.

- _ Żadne decyzje jeszcze nie zapadły _ - zastrzegł eurodeputowany, który jest koordynatorem misji dwóch obserwatorów PE. Jednak, jak wskazał, _ jest wola strony ukraińskiej, zwłaszcza władz, aby upoważnić panów Kwaśniewskiego i Coxa do tego, by nie tylko przyjrzeli się sprawie procesu kasacyjnego byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ale również sytuacji byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki i byłego ministra obrony Wałerija Iwaszczenki, również skazanych na więzienie za nadużycia władzy _.

W czasie rozmów w Kijowie w miniony poniedziałek Kwaśniewski i Cox _ sondowali możliwości poszerzenia mandatu swojej misji _ poza obserwację procesu kasacyjnego byłej premier - wyjaśnił Protasiewicz. Dwaj obserwatorzy, których wysłanie zaproponował w imieniu PE jego przewodniczący Martin Schulz, a zgodził się na to premier Ukrainy Mykoła Azarow, mieli pierwotnie przyglądać się tylko sprawie Tymoszenko.

W Strasburgu zakończyła dwudniowe spotkanie komisja współpracy parlamentarnej PE-Ukraina. Jak relacjonował Protasiewicz, ukraińscy deputowani z rządzącej Partii Regionów wyszli z sali, by udaremnić przyjęcie komunikatu końcowego z posiedzenia. Nie zgadzali się bowiem, by w tekście znalazły się słowa o konieczności rozwiązania politycznego sprawy Tymoszenko i byłych ministrów w jej rządzie.

- _ Obserwujemy wzrastające napięcie i coraz większe emocje w przedwyborczej walce politycznej między siłami zjednoczonej opozycji i koalicji rządowej na Ukrainie. Ta walka przeniosła się również na forum PE _ - ocenił wiceprzewodniczący europarlamentu. Wskazał, że działanie nie było skuteczne, bo dokument został przyjęty.

Kwaśniewski i Cox rozpoczęli w poniedziałek swą misję od spotkań z przedstawicielami Tymoszenko, prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem oraz Azarowem i członkami jego rządu. Mają wrócić na Ukrainę prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Proces kasacyjny Tymoszenko, który mają obserwować, odbędzie się 26 czerwca.

W trakcie swej misji przedstawiciele PE mają mieć dostęp do dokumentów dotyczących procesu kasacyjnego Tymoszenko, prokuratorów i adwokatów. Kwaśniewski zapowiadał, że spotkają się też z przedstawicielami opozycji ukraińskiej.

PE uzgodnił z władzami Ukrainy wysłanie obserwatorów, bo sprawa uwięzionej byłej premier, której rozwiązania UE domaga się od Kijowa, poważnie zaszkodziła stosunkom Ukraina-UE. Tymoszenko, dziś będąca w opozycji, została skazana w zeszłym roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, gdy stała na czele rządu. UE ocenia, że sprawa Tymoszenko ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w procesach byłej premier i jej współpracowników.

Łucenko został skazany na cztery lata więzienia, gdyż uznano go za winnego sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nadużycia władzy. Iwaszczenkę sąd skazał na pięć lat więzienia za przestępstwa gospodarcze. Zarówno Łucenko, jak i Tymoszenko, znani są jako zaciekli przeciwnicy Janukowycza. Oboje twierdzą, że to właśnie on inspirował śledztwa przeciwko nim oraz wyroki wydane przez kontrolowane przez władze sądy. Ich uwięzienie pozbawia Partię Regionów ważnych konkurentów podczas wyborów parlamentarnych zaplanowanych na koniec października.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz: Tymoszenko mogła zlecić zabójstwo _ Na Ukrainę wywierany jest nacisk polityczny. Chcę, by ludzie patrzyli na sprawę Tymoszenko z prawnego punktu widzenia. _
Prezydenci razem. Tematem tylko mecz? - _ To jest święto futbolu w Polsce i na Ukrainie. Może być okazją do rozmów na wszystkie tematy _.
Kwaśniewski przyznaje. "To nie będzie łatwe" Były prezydent, który rozpoczął misję na Ukrainie w sprawie obserwacji procesu byłej premier Julii Tymoszenko, ocenił, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe.
Tagi: aleksander kwaśniewski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz