Notowania

kuba
24.09.2012 23:01

Kuba. Trwają dyskusje o reformach politycznych

Kubańscy intelektualiści reprezentujący różne pokolenia i skrajnie różne poglądy debatowali na temat kierunków reform politycznych w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Kubańscy intelektualiści reprezentujący różne pokolenia i skrajnie różne poglądy debatowali na temat kierunków reform politycznych w kraju. To oznaka rozwoju życia publicznego na wyspie - ocenił korespondent meksykańskiej gazety _ La Jornada _.

Otwartą debatę zorganizowano w hawańskim Ośrodku Kulturalnym im. Felixa Vareli, czyli w byłym seminarium, pod auspicjami katolickiego wydawnictwa w ramach promocji wydanej właśnie książki pt. _ O konsensus na rzecz demokracji _. Jest to zbiór esejów, które ukazały się w ciągu ostatnich dwóch lat w katolickim magazynie _ Espacio Laical _.

Na jego łamach toczyła się polemika między katolickim publicystą Roberto Veiga a komunistą Julio Cesarem Guanche na temat kubańskiego systemu politycznego, w tym reform Komunistycznej Partii Kuby.

_ - Wspólne wydanie dwóch autorów o przeciwstawnych poglądach jest na Kubie wyjątkiem _ - podkreślał profesor Hiram Hernandez. Socjolożka Mayra Espina powiedziała, że debata, która zgromadziła około stu osób, _ zamyka erę aniołów i demonów i otwiera nowy moment debat w kraju _.

Wśród opinii, które pojawiły się podczas dyskusji, znalazły się również takie, które w oficjalnych państwowych mediach zostałyby programowo potępione. Poruszono tematy dotyczące podstaw kubańskiego systemu politycznego: jedynej partii, systemu wyborczego, sprawowania władzy, wyboru i uprawnień głowy państwa, organizacji społecznych, praw obywatelskich oraz konstytucji z 1976 r. i jej poprawek z 1992 r.

_ - Zmiana nie może ograniczyć się do gospodarki - mówił profesor i były dyplomata Carlos Alzugaray. - Na gruncie politycznym jest ona nie do uniknięcia, dojdzie do niej w tej czy innej formie _.

Veiga i Guanche spierali się o demokrację, socjalizm i polityczną przyszłość Kuby.

_ - Czy to się podoba, czy nie, wcześniej czy później Kuba powinna zintegrować się całkowicie z mechanizmami światowymi, tymi samymi, które tworzą globalną architekturę typu kapitalistycznego, bo jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, możemy doprowadzić do tego, że będziemy żyć w strasznym ubóstwie _ - przekonywał Veiga, prawnik i redaktor _ Espacio Laical _.

Tymczasem Guanche, również prawnik i profesor Uniwersytetu Hawańskiego, ocenił, że demokracja służy dzisiaj jako mechanizm legitymizacji akumulacji kapitału, który podporządkowuje demokrację ideologii ściśle merkantylnej i zniekształca rozumienie praw człowieka. Z tych powodów, jego zdaniem, demokracja potrzebuje socjalizmu.

_ - Socjalizm w XXI wieku, aby mógł stanowić alternatywę dla globalnego zagrożenia, którego doświadczamy dzisiaj, musi zaspokajać wszystkie potrzeby ludzkie. Chleb i wolność albo obronią się razem, albo się pogrążą _ - uważa Guanche.

W kwestii konstytucji Veiga podkreślił, że choć ustawa zasadnicza Kuby formalnie chroni podstawowe prawa i wolności, nie ma to jednak odzwierciedlenia w kubańskiej praktyce. Martwi go brak kanałów demokratycznych potrzebnych do zaspokojenia żądań sprawiedliwości i równości. Po części zgodził się z nim Guanche, według którego podstawowy problem tkwi w braku mechanizmów zabezpieczających system instytucjonalny i gwarantujących ustanowione już indywidualne prawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież przekonał dyktatora? Będą ustępstwa Matka Boska z Cobre została ogłoszona patronką Kuby przez Benedykta XV w 1916 roku.
Komary groźne na Kubie. Władze ostrzegają Władze sanitarne Kuby ogłosiły w czwartek ostrzeżenie przed wirusową chorobą denga roznoszoną przez komary. W wielu miastach kraju stwierdzono duże ilości zakażonych owadów. Według telewizji kubańskiej _ ryzyko zachorowania jest znaczne_ . _ _
Niecodzienny widok u wybrzeży Kuby Chcą wesprzeć kubańskich opozycjonistów domagających się swobodnego dostępu do internetu.
Tagi: kuba, polityka, partie polityczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz