Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
etyka dziennikarska
03.10.2012 14:26

Krzysztof Skowroński wywołał aferę w SDP

List otwarty do prezesa, wzywający go do ustąpienia z funkcji, podpisało do tej pory około 30 członków organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Część członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wezwała do ustąpienia prezesa SDP Krzysztofa Skowrońskiego w związku z - jak ocenili - _ zejściem z drogi niezależnego dziennikarstwa _. - _ Byłem i jestem niezależnym dziennikarzem _ - odpowiada Skowroński.

List otwarty do Skowrońskiego, wzywający go do ustąpienia z funkcji, podpisało do tej pory około 30 członków SDP, głównie z oddziału warszawskiego. Jak poinformowali inicjatorzy listu na konferencji prasowej w stołecznej siedzibie stowarzyszenia, zbierane są kolejne podpisy.

W sprawie chodzi o udział Skowrońskiego, jako moderatora, w ubiegłotygodniowej, zorganizowanej przez PiS, debacie ekonomistów poświęconej kwestiom gospodarczym i omówieniu programu gospodarczego tej partii. Autorzy listu krytykują Skowrońskiego także za poprowadzenie w poniedziałek konferencji w siedzibie SDP, podczas której PiS przedstawił swego kandydata na premiera (ma być zgłoszony w ramach konstruktywnego wotum nieufności) prof. Piotra Glińskiego.

_ - Od lat 80. ubiegłego wieku SDP pracowało na opinię niezależnej organizacji dziennikarskiej. Włączenie się Krzysztofa Skowrońskiego w działalność partyjną oznacza wybór kariery partyjnej i zejście z drogi niezależnego dziennikarstwa. Nie wyrażamy zgody na rujnowanie dorobku i pozycji SDP _ - głosi list odczytany podczas konferencji przez jednego z jego autorów Bartosza Ławskiego.

Obecny wśród publiczności konferencji Skowroński, odnosząc się do odczytanego wezwania, zadeklarował, że nie zamierza podawać się do dymisji. - _ Jestem i zawsze byłem niezależnym dziennikarzem i potrafię to udowodnić. W moim najgłębszym rozumieniu misji dziennikarskiej jestem przekonany, że nie złamałem zasad kodeksu etyki dziennikarskiej oraz zasad postępowania, jakie obowiązują dziennikarza i prezesa SDP _ - oświadczył prezes stowarzyszenia. Dodał, że SDP _ ma odpowiednie procedury i organy, które mogą ocenić aktywność prezesa _.

_ - Uważam, że środowisko dziennikarskie potrzebuje dyskusji o tym, czym jest niezależność dziennikarska. Jestem gotowy do każdej uczciwej debaty na ten temat _ - zaznaczył Skowroński.

Na środowej konferencji prasowej obecnych było wielu członków stowarzyszenia, a także innych osób - zwolenników i przeciwników prezesa. Doszło do głośnej wymiany zdań i utarczek słownych. Sympatycy Skowrońskiego przywitali go długimi oklaskami.

Już w poniedziałek prezes SDP po konferencji PiS dotyczącej prof. Glińskiego oświadczał, że jeśli w siedzibie SDP będą odbywać się ważne i istotne konferencje, to niezależnie od barwy partyjnej gości może w nich pełnić rolę gospodarza. Dodawał, że _ zgoda na prowadzenie konferencji nie wiązała się z żadną partyjną transakcją _ zaś prowadzenie konferencji prasowej _ nie jest aktem bezpośredniego zaangażowania w działalność polityczną i partyjną _.

Inicjatorzy listu poinformowali w środę, że w związku z oświadczeniem prezesa w sprawie pozostania na stanowisku _ sprawę powinien zbadać sąd dziennikarski _. - _ Zaczniemy od zwrócenia się do rzecznika dyscyplinarnego oddziału warszawskiego SDP, który - jeśli uzna to za konieczne - skieruje sprawę do koleżeńskiego sądu dziennikarskiego _ - powiedział Ławski.

W Polsce działa kilka organizacji zrzeszających dziennikarzy. Poza SDP jest to m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Dziennikarskie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm jest przeciw. Prawo prasowe bez zmian? PSL już twierdzi na przykład, że złoży swój własny projekt w tej sprawie.
Dziennikarze to zagrożenie. Szczególnie tam Erytrea, Arabia Saudyjska, Iran, Birma i Białoruś znalazły się na liście 10 państw na świecie najbardziej ingerujących w wolność mediów.
Zamordowali 19 dziennikarzy. Co się dzieje? W Meksyku i Pakistanie wzrosła liczba niewyjaśnionych morderstw dziennikarzy.
Tagi: etyka dziennikarska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz