Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Policji. Zaległości na kilkadziesiąt milionów

0
Podziel się

Policjanci czekają na wypłaty zaległych dodatków socjalnych.

Kryzys w Policji. Zaległości na kilkadziesiąt milionów
(PAP/Mirosław Trembecki)
bEiJtjaZ

Policjanci czekają na wypłaty zaległych dodatków socjalnych, które w większości województw nie są wypłacane od kilku miesięcy. Zaległości z tego tytułu wynoszą już kilkadziesiąt mln zł.

MSWiA zapewnia, że pieniądze będą przekazywanew miarę możliwości budżetowych.

Służby mundurowe mają ok. 20 świadczeń dodatkowych - są to m.in. równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, dopłata do wypoczynku, zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby czy delegacje.

bEiJtjbb

Według związkowców z NSZZ Policjantów kierownictwo policji nie konsultuje z nimi terminów wypłat tych dodatków. W ostatnich dniach przedstawiciele związku zwrócili się do komendantów wojewódzkich policji z żądaniem wypłacenia funkcjonariuszom zaległych świadczeń socjalnych.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda powiedział, że jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone, wówczas zarząd główny związku wejdzie w spór zbiorowy z Komendą Główną Policji. Duda nie wykluczył, że dojdzie do akcji protestacyjnej, jeśli negocjacje z kierownictwem policji oraz MSWiA w tej sprawie nie przyniosą rezultatu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki przyznał w czwartek w Sejmie, że funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych podległych MSWiA na bieżąco otrzymują wynagrodzenia, ale wypłaty części dodatkowych świadczeń odbywają się z pewnym opóźnieniem.

Wiceszef resortu przypomniał, że funkcjonariusze otrzymali podwyżkę zaplanowaną na rok 2009, ekwiwalent za _ mundurówkę _ i trzynastą pensję.

bEiJtjbh

Komenda Główna Policji zapewnia, że dodatki socjalne dla funkcjonariuszy nie są zagrożone, choć przyznaje, że część z przewidzianych na ten rok 436 mln zł prawdopodobnie zostanie wypłacona w roku 2010. Od początku roku na świadczenia socjalne wypłacono już ponad 250 mln zł.
Na ten cel do końca roku KGP powinna wypłacić jeszcze ok. 180 mln zł. _ - Te pieniądze policjantom się należą i będą wypłacane w miarę możliwości budżetowych. Priorytetem jest wypłacanie pensji, zakup paliwa do radiowozów, bieżące utrzymanie jednostek oraz systemu teleinformatycznego _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Felieton Money.pl
*Płaskoń: Policja łupi obywatela. W ramach oszczędności * Policja jest biedna, więc musi oszczędzać. Społeczeństwo jest bogate, więc może być przez policję łupione. Czytaj w Money.pl
bEiJtjbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)