Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Atak na rezydencję ambasadora Niemiec

0
Podziel się:

W stronę willi z karabinu AK-47 oddano co najmniej 20 strzałów, a cztery pociski utkwiły w metalowej bramie ogrodowej.

Kryzys w Grecji. Atak na rezydencję ambasadora Niemiec

Rezydencję ambasadora Niemiec w Atenach ostrzelano z karabinu maszynowego w nocy z niedzieli na poniedziałek - poinformowała miejscowa policja. Nikt nie został ranny, a według greckich mediów w związku ze sprawą zatrzymano co najmniej trzy osoby.

Do ataku na rezydencję ambasadora Wolfganga Doldta doszło o godz. 3.40 (2.40 czasu polskiego) w dzielnicy Chalandri, na północnych obrzeżach aglomeracji ateńskiej.

Jak podało radio _ Skai _, w stronę willi z karabinu AK-47 oddano co najmniej 20 strzałów, a cztery pociski utkwiły w metalowej bramie ogrodowej.

Policjant strzegący domu nie odpowiedział ogniem, ponieważ musiałby strzelać w kierunku budynków mieszkalnych po przeciwległej stronie ulicy - poinformowała policja. Willa znajduje się przy ruchliwej ulicy, od której jest odgrodzona murem.

Według greckich mediów policyjne oddziały antyterrorystyczne zatrzymały w związku ze sprawą co najmniej trzy osoby, a grecki premier Antonis Samaras oraz minister ds. porządku publicznego i obrony cywilnej Nikos Dendias rozmawiali telefonicznie z niemieckim ambasadorem.

W kraju utrzymują się od kilku lat antyniemieckie nastroje. Niemcy były jednym z państw najmocniej krytykujących Grecję i inne zadłużone kraje strefy euro, domagały się również uzależnienia pomocy finansowej dla Grecji od wdrożenia przez nią planu kompleksowych reform i dotkliwych oszczędności.

W maju 1999 roku na ateńską rezydencję ambasadorów Niemiec z przenośnej wyrzutni wystrzelono rakietę przeciwpancerną. Atak spowodował znaczne zniszczenia, ale nikt nie został ranny.

O dokonanie zamachu policja podejrzewała wówczas grecką organizację terrorystyczną _ 17 Listopada _. Przypuszczano, że zamach miał związek z operacją NATO przeciw Jugosławii oraz utrzymującymi się w Grecji silnymi nastrojami proserbskimi i antynatowskimi. Wcześniej ataków dokonano na rezydencję ambasadora Holandii w Atenach oraz na należący do zachodniej sieci hotel.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy domagają się miliardów od Niemiec Ustalenia wysokości roszczeń wobec Niemiec domagała się od premiera Antonisa Samarasa grecka opozycja.
Niemcy przekonują, że nie są tacy źli Demonstranci w Atenach czy teraz w Nikozji z lubością porównują niemieckich polityków do nazistów.
Samaras na dywaniku u Angeli Merkel Tematem rozmów będą greckie postępy we wdrażaniu reform gospodarczych narzuconych Atenom przez międzynarodowych wierzycieli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)