Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys ukraiński nie powinien wpłynąć na usunięcie broni chemicznej z Syrii

0
Podziel się:

Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii.

Kryzys ukraiński nie powinien wpłynąć na usunięcie broni chemicznej z Syrii
(AP/Fotolink/East News)
bEJXFVGZ

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził nadzieję, że kryzys ukraiński nie wpłynie na współpracę Zachodu z Rosją w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

_ - Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach _ na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii - powiedział Kerry dziennikarzom w Hadze, gdzie ma wziąć udział w szczycie G7 poświęconym sytuacji na Ukrainie po aneksji Krymu przez Rosję.

Nad rządzącym w Syrii reżimem Baszara el-Asada zawisła groźba zagranicznej interwencji zbrojnej, gdy ujawniono fakty dotyczące ataku z użyciem broni chemicznej, przeprowadzonym 21 sierpnia 2013 roku pod Damaszkiem; zginęło w nim ponad 1400 cywilów. ONZ do dziś nie udało się ustalić sprawców, Zachód twierdzi, że atak przeprowadziły siły wierne Asadowi.

bEJXFVHb

USA zagroziły odwetową akcją zbrojną, jednak po pewnym czasie w wysiłki mające zapobiec konfrontacji włączyła się Rosja - sojusznik Syrii. Na mocy wynegocjowanego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia między Waszyngtonem a Moskwą ustalono - przy zgodzie Damaszku - że Syria zlikwiduje cały swój chemiczny arsenał do 30 czerwca 2014 roku, a do 31 marca pozbędzie się około 500 ton najbardziej niebezpiecznych substancji.

Misja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) rozpoczęła się w Syrii pod koniec września, a w październiku kraj ten oficjalnie przystąpił do OPCW. Likwidacja syryjskiego arsenału odbywa się opornie, m.in. ze względu na niestabilną sytuację w kraju, gdzie od czterech lat trwa wojna domowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwane przez islamistów zakonnice są wolne Kobiety przetrzymywano na zachodzie Syrii; w minionym tygodniu przewieziono je do miasta Arsal w Libanie, a w niedzielę wyruszyły do Damaszku.
Syria ma plan likwidacji broni. 13 kwietnia... Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym.
Rosyjski ambasador do USA: Pilnujcie Alaski Dyplomata pozwolił sobie na kontrowersyjny żart w wywiadzie dla telewizji BBC.
bEJXFVHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)