Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys polityczny na Ukrainie. Ashton poszła na Majdan

0
Podziel się:

Ashton wraz z jednym z liderów ukraińskiej opozycji przespacerowała się wieczorem po tym głównym, zajętym przez protestujących placu, a następnie poszła na rozmowy z opozycją.

Kryzys polityczny na Ukrainie. Ashton poszła na Majdan
(PAP/EPA)

Po 3,5-godzinnym spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton (na zdjęciu) udała się na Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie już trzeci tydzień trwają demonstracje zwolenników integracji europejskiej, żądających zmiany władz.

Ashton wraz z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem przespacerowała się wieczorem po tym głównym, zajętym przez protestujących stołecznym placu, obejrzała ich namioty i kuchnie polowe, a następnie poszła na rozmowy z opozycją.

Tego samego dnia z politykami opozycyjnymi spotkała się w Kijowie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland. Według byłego szefa MSW Jurija Łucenki Nuland wzywała do dialogu między opozycją i władzą, oraz oświadczyła, że stosowanie przemocy wobec przeciwników politycznych jest niedopuszczalne.

Administracja prezydenta Janukowycza poinformowała o jego rozmowach z Ashton w krótkim komunikacie, który zawierał zaledwie dwa zdania.

_ Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się z wysoką przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton. W spotkaniu uczestniczył także szef przedstawicielstwa UE na Ukrainie Jan Tombiński _ - czytamy.

Żadnego oświadczenia ws. rozmów Ashton i Janukowycza nie wydało dotychczas przedstawicielstwo UE na Ukrainie. Najwięcej informacji podała rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz, która napisała na Twitterze, że to _ rzeczowe _ spotkanie trwało 3,5 godziny i że _ omówiono wszystkie istotne zagadnienia _.

Dzisiaj, przed przybyciem szefowej unijnej dyplomacji na Ukrainę, przedstawicielstwo UE w Kijowie zostało zablokowane przez liczącą około 200 osób grupę ubranych na sportowo młodych ludzi, którzy domagali się, by Zachód wstrzymał naciski na ich kraj.

Trzymali plakaty z żądaniami, by UE zaprzestało popierać _ okupantów budynków rządowych _, oraz transparenty przypominające, że _ demokracja to prawo i porządek _. Media oceniły, że młodzi ludzie działali na zlecenie przedstawicieli ukraińskich władz. Milicja nie reagowała.

Wczoraj o sytuacji na Ukrainie rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. MSZ podało, że Ashton i Sikorski położyli nacisk na _ konieczność poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu i rozmów między władzą a opozycją _.

W Kijowie nie ustają trwające od 21 listopada prounijne demonstracje. Były prezydent Leonid Krawczuk zaproponował zwołanie okrągłego stołu władz i opozycji, który miałby doprowadzić do rozwiązania konfliktu, jednak opozycja twierdzi, że nie otrzymała na takie spotkanie zaproszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy posłuchają apelu rosyjskiej Dumy? Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, dzisiaj wezwała polityków z krajów zachodnich, by nie wywierali presji na Ukrainę, a ukraińskich opozycjonistów - by zaprzestali akcji łamiących prawo.
Nie odpowiedział na postulaty opozycji Wiktor Janukowycz uznał, że obecne napięcie w kraju wywołane jest tym, że władze nie potrafiły wytłumaczyć społeczeństwu niektórych kwestii związanych niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE.
Niemiecka prasa: opozycja to nie tylko Kliczko Dziennikarz Sueddeutsche Zeitung zwraca uwagę, że na Zachodzie coraz częściej pojawiają się określenia ukraińska opozycja skupiona wokół Kliczki co sugeruje, że bokser ma stać się człowiekiem Zachodu na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)