Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Szef polskiego MSW: nie grozi nam fala uchodźców

0
Podziel się

- Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała, niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na samym Krymie - uważa Bartłomiej Sienkiewicz.

Kryzys na Ukrainie. Szef polskiego MSW: nie grozi nam fala uchodźców
(PAP/Grażyna Mat)
bEgxooet

Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy - zapewnił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który na Podkarpaciu sprawdzał gotowość służb na ewentualne przyjęcie uchodźców z tego kraju.

Minister odwiedził dziś Medykę oraz poligon wojskowy w Nowej Dębie, gdzie planowane jest - gdyby zaszła taka konieczność - utworzenie tymczasowego obozowiska dla uchodźców.

_ - To jest sytuacja, do której się przygotowujemy. Mamy ją organizacyjnie opanowaną, m.in. dzięki wsparciu MON, bez którego byłoby to niemożliwe. Wszystko to, co do tej pory dzieje się na polskich granicach i na granicy polsko-ukraińskiej, nie świadczy o tym, że Polska jest zagrożona falą uchodźców _ - powiedział dziennikarzom Sienkiewicz na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Medyce.

bEgxooev

Wyraził nadzieję, że nowy rząd w Kijowie będzie stabilizował sytuację i że Ukraińcy nie będą musieli szukać schronienia w innych krajach przed problemami we własnym kraju. _ - Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała, niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na samym Krymie, który jest przedmiotem rosyjskiej agresji _ - powiedział Sienkiewicz.

Podkreślił, że ośrodek zostanie uruchomiony w wyjątkowym przypadku, dopiero wówczas, gdy zostałyby zapełnione już istniejące ośrodki dla uchodźców oraz placówki przygotowane przez wojewódzkie sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Zdaniem szefa MSW na razie nic nie wskazuje na to, żeby uruchamianie ośrodka było konieczne, gdyż nie występuje zwiększony napływ Ukraińców.

W województwach graniczących z Ukrainą przygotowano do tej pory łącznie ponad 5 tys. miejsc dla uchodźców. Miejsca te wyznaczono m.in. w sanatoriach i szkołach.

Sienkiewicz podkreślił, że w ministerstwie trwają prace nad wyznaczeniem kolejnych takich miejsc. - _ Po to, aby ta ewentualna pierwsza linia była jak najbardziej pomocna i elastyczna. W całym kraju wyszukujemy miejsc, w których można umieścić więcej osób, tak żeby ta pula była coraz większa _ - dodał.

bEgxooeB
Czytaj więcej w Money.pl
Milicja okiełznała separatystów w Doniecku Na budynku administracji obwodowej powiewa ponownie flaga ukraińska - podał portal Nowosti Donbasa.
"Wspólnota Zachodu zdaje egzamin" _ Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej będziemy mówili jednym głosem w sprawie Ukrainy _ - zapewnia Donald Tusk.
Unijne sankcje dla kolejnych Ukraińców? O takiej możliwości poinformowała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz.
bEgxooeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)