Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. SBU udaremniła porwanie kandydata na prezydenta

0
Podziel się:

Ukraińskie służby zatrzymały dziś niedoszłych porywaczy i 12 byłych Berkutowców podejrzanych o strzelanie do demonstrantów na Majdanie.

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow w trakcie spotkania</br>z prokuratorem generalnym i szefem służb specjalnych
Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow w trakcie spotkania</br>z prokuratorem generalnym i szefem służb specjalnych (PAP/EPA)
bEKzSQyJ

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie lwowskim dwóch obywateli Rosji, którzy zamierzali pojmać kilku Ukraińców, w tym jednego z kandydatów na prezydenta. Wcześniej ukraińska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu 12 byłych członków Berkutu podejrzanych o udział w zabijaniu pokojowych demonstrantów 20 lutego na kijowskim Majdanie. Ukraińskie śledztwo wykazało też, że rozkaz strzelania wydał sam Wiktor Janukowycz.

[Aktualizacja 16:08]

Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy podczas oględzin samochodu należącego do jednego z zatrzymanych w obwodzie lwowskim Rosjan znaleziono 200-gramową laskę trotylu, metalowy cylinder z przymocowanym przewodem (prawdopodobnie detonatorem), 16 pocisków, a także zeszyt ze spisem samochodów, którymi posługuje się wspomniany kandydat na prezydenta oraz grafik jego przejazdów.

bEKzSQyL

Oprócz tego znaleziono laptop z fotografiami kandydata, a także deputowanych lwowskiej rady obwodowej oraz należących do nich domów. SBU nie podała nazwiska kandydata na prezydenta, którym interesowali się Rosjanie.

Dziś rzecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy Wasyl Zorja poinformował, że zatrzymanych zostało 12 byłych członków oddziałów specjalnych milicji Berkut, podejrzanych o udział w zabijaniu pokojowych demonstrantów 20 lutego na kijowskim Majdanie.

Rzecznik ukraińskiej prokuratury podkreślił, że wśród zatrzymanych jest dowódca _ czarnej kompanii _ Berkuta, który wydawał broń palną, by milicjanci strzelali do demonstrantów.

Wcześniej o zatrzymaniu dziewięciu przedstawicieli oddziałów Berkut powiadomił prokurator generalny Ukrainy Ołeh Machnicki. Powiedział, że podjęto kroki w celu zatrzymania kolejnych czterech podejrzanych i są prowadzone czynności śledcze, aby ustalić tożsamość następnych.

bEKzSQyR

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Bahaniec dodał, że zasadniczo Berkut nie otrzymywał broni palnej, a jedynie funkcjonariusze jego _ czarnej kompanii _. - _ Ich zadaniem było - tak twierdzą, ale my im do końca nie wierzymy - odpowiadanie ogniem na ataki manifestantów oraz umożliwienie zasadniczym siłom Berkutu, które były nieuzbrojone, wycofanie się ulicą Instytucką w okolice ulicy Bankowej w centrum Kijowa _ - powiedział Bahaniec.

Janukowycz kazał strzelać

Rozkaz strzelania do dmonstrantów na Majdanie wydał osobiście Wiktor Janukowycz. Takie są wyniki śledztwa prowadzonego przez ukraińskie organy ścigania.

Prokurator generalny Ołeh Machnycki powiedział, że rozkaz otrzymali kierujący wówczas MSW i Służbą Bezpieczeństwa Witalij Zacharczenko i Ołeksandr Jakymenko. Zatrzymano już kilku funkcjonariuszy Berkutu, a także jednego z dowódców kierującego specjalną grupą. To jest tak zwany _ czarny pododdział _ przeznaczony do wyjątkowych operacji. Oni dostali broń, w tym też snajperską.

bEKzSQyS

Na razie ustalono, że strzelano z hotelu Ukraina. Śledczy nie wykluczają, że snajperzy byli też na dachach innych budynków w centrum stolicy. Badane jest też to, czy do demonstrantów strzelali funkcjonariusze innych oddziałów, na przykład Alfa Służby Bezpieczeństwa.

W krwawych starciach przeciwników ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z siłami bezpieczeństwa, do których doszło w Kijowie między 18 a 20 lutego, zginęły 103 osoby, a ponad 1500 odniosło obrażenia. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia z czwartku rano w kijowskich szpitalach nadal przebywa 128 osób rannych podczas starć.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW: _ Nie wiadomo, co będzie za pół roku _ Bartłomiej Sienkiewicz podkreśla, że do tej pory od 1945 r. nie było przypadku, w którym ktoś za pomocą agresji zbrojnej nie tylko zmienił granice, ale ogłosił formalnie, że przejmuje kawałek obcego terytorium.
Niesamowite zdjęcia z kijowskiego Majdanu _ Wiec dla Pokoju _, zorganizowany w stolicy to odpowiedź na trwające na Krymie referendum.
Chodorkowski bronił Rosjan na Majdanie Michaił Chodorkowski oświadczył, że rosyjska propaganda kłamie mówiąc o radykałach na Majdanie.
bEKzSQzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)