Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. Siergiej Ławrow rezygnuje ze spotkania, nie ma porozumienia

0
Podziel się:

Szef dyplomacji Rosji nie doszedł też do porozumienia z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Kryzys na Krymie. Siergiej Ławrow rezygnuje ze spotkania, nie ma porozumienia
(PAP/EPA)
bFghpQbV

Szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji, Andrij Deszczyca i Siergiej Ławrow, pojawili się wieczorem w MSZ Francji. Wkrótce Ławrow opuścił ministerstwo, nie spotkawszy się z Deszczycą. Nie doszedł też do porozumienia z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Wcześniej Kerry i szef dyplomacji Wielkiej Brytanii William Hague zapowiedzieli, że postarają się doprowadzić do ich bezpośrednich rozmów. Jednak Ławrow rozmawiał tylko z Kerrym, Hague'iem i ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem, a Deszczyca dołączył do zachodnich szefów dyplomacji, gdy Ławrow opuścił już ministerstwo. Na konferencji prasowej po dzisiejszych spotkaniach Kerry wyznał, że nie zakładał nawet, że do spotkania przedstawicieli Ukrainy i Rosji w ogóle dojdzie. Wierzy jednak, że rozpoczęty został dziś proces, który może doprowadzić do złagodzenia konfliktu.

Rosyjski minister powiedział wyszedłszy z MSZ, że zebrani tam dyplomaci postanowili kontynuować w najbliższych dniach rozmowy na temat metod ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.

bFghpQbX

Wcześniej ministrowie spraw zagranicznych omawiali kryzys ukraiński w Pałacu Elizejskim. Już wtedy rosyjski minister odmówił spotkania się z szefem ukraińskiej dyplomacji. Doszło też do krótkiego spotkania Kerry'ego i Ławrowa, w czasie którego amerykański sekretarz stanu nalegał, by rosyjski minister zaangażował się w bezpośrednie rozmowy ze stroną ukraińską. Rozmowy te odbyły się na marginesie konferencji poświęconej Libanowi.

Po spotkaniu z Kerrym Ławrow powiedział dziennikarzom, że _ obydwaj uzgodnili, iż należy pomóc Ukraińcom wdrożyć porozumienie zawarte 21 lutego _. - _ Omawialiśmy sytuację na Ukrainie oraz działania, jakie podejmują nasi partnerzy za pośrednictwem OBWE i Rady NATO oraz inne organizacje międzynarodowe. Kroki te nie przyczyniają się do tworzenia atmosfery dialogu i konstruktywnej współpracy _ - dodał Ławrow.

Wkrótce potem wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział, że nie doszło do żadnych ustaleń między Kerrym a Ławrowem w sprawie Ukrainy. - _ Nie doszło do uzgodnień podczas tego spotkania i nigdy nie dojdzie do żadnych porozumień bez bezpośredniego udziału rządu Ukrainy i jego absolutnej zgody _ - podkreślił dyplomata.

Szef rosyjskiej dyplomacji miał wcześniej opuścić Paryż, ale postanowił przedłużyć swój pobyt, by wziąć udział w wieczornym spotkaniu ministrów w siedzibie MSZ, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Francji Franois Hollande'a. Agencja Reutera zwraca uwagę, że w środę po raz pierwszy doszło do bezpośredniego spotkania Kerry'ego i Ławrowa od rozpoczęcia faktycznej okupacji Krymu przez siły rosyjskie.

bFghpQcd

Wcześniej Kerry, Deszczyca i Hague uzgodnili, że bezpośrednie rozmowy między Rosją i Ukrainą, moderowane przez przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, będą miały zasadnicze znaczenie dla rozwiązania kryzysu - głosił wspólny komunikat tych trzech ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry zdecydowanie potępia akt agresji ze strony Rosji Sekretarz stanu USA ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w tym kraju.
NATO ogranicza współpracę z Rosją _ Te decyzje są jasnym sygnałem, że działania Rosji nie pozostaną bez konsekwencji _ - oświadczył Rasmussen.
Wysłannik ONZ wyjeżdża z Krymu. Grożono mu, musiał się schronić w kawiarni Do zdarzenia doszło bezpośrednio po rozmowach prowadzonych z władzami Autonomii.
bFghpQcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)