Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. Rosja koncentruje wojska na północy półwyspu

0
Podziel się:

Strona rosyjska prowadzi zwiad z powietrza z pomocą samolotów bezzałogowych.

Kryzys na Krymie. Rosja koncentruje wojska na północy półwyspu
(Armando G Alonso/Flickr)

Cztery tysiące żołnierzy pojawiły się między okupowanym przez nią Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy - oświadczył rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko.

Rosyjskie wojska zgrupowane są na odcinku między Zatoką Karkinycką w północno-zachodniej części półwyspu a Mierzeją Arabacką na północnym wschodzie i stoją tuż przy granicy administracyjnej z obwodem chersońskim.

_ - Według informacji operacyjnych praktycznie wszystkie oddziały Federacji Rosyjskiej z północnej części okupowanego Krymu (...), które stacjonują w miejscowościach Armiansk, Krasnoperekopsk, Dżankoj, Wojinske i Azowske, zostały przegrupowane na granicę z Ukrainą kontynentalną z całym sprzętem i amunicją _ - powiedział Łysenko na konferencji prasowej.

Eksperci niejednokrotnie wskazywali, że celem działań Rosji na Ukrainie jest zdobycie korytarza lądowego między swoim terytorium a Krymem. Obecnie Rosjanie mogą dostać się tam jedynie samolotem, bądź drogą morską przez Cieśninę Kerczeńską. W okresie jesienno-zimowym ruch promów przez cieśninę jest wstrzymany ze względu na sztormy.

Rzecznik RBNiO oświadczył, że aktywne ruchy sił rosyjskich zauważono w obwodzie donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Umacniają one swoje pozycje wokół miasta Debalcewo oraz miejscowości Faszcziwka, Centralne i Kirowske.

Według relacji Łysenki strona rosyjska prowadzi zwiad z powietrza z pomocą samolotów bezzałogowych. _ W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna (Ukrainy) odnotowała trzy takie przypadki. Jeden samolot zauważono pod Mariupolem, a dwa na granicy administracyjnej przy czasowo okupowanym Krymie _ - powiedział przedstawiciel RBNiO.

Od 5 września na wschodniej Ukrainie obowiązuje rozejm. Kijów twierdzi, że zawieszenie broni jest nieustannie naruszane przez prorosyjskich separatystów wspieranych przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO ostrzega Rzeczniczka organizacji stwierdziła: _ Widzieliśmy doniesienia, że Rosja zamierza zwiększyć swą obecność wojskową na Krymie. Takie posunięcie... _
Przeszukania na Krymie _ Polityka wywierania presji na nas i na naszą wspólnotę stale rozszerza się _ - mówi przedstawiciel mniejszości.
Rosja dozbroi Krym. Szybciej niż zamierzała Minister obrony Siergiej Szojgu polecił opracowanie dokumentu zwanego nieoficjalnie _ planem obrony Krymu _. Poznaj jego szczegóły.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)