Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. Pentagon zwiększa pomoc wojskową dla Polski

0
Podziel się:

Dziś rano ministerstwo obrony poczyniło kroki mające na celu udzielenie wsparcia naszym sojusznikom - ujawnił minister obrony USA .

Od lewej: Chuck Hagel, Donald Tusk
Od lewej: Chuck Hagel, Donald Tusk (PAP/Leszek Szymański)

Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - oświadczył w Kongresie minister obrony USA Chuck Hagel.

_ - Dziś rano ministerstwo obrony poczyniło kroki mające na celu udzielenie wsparcia naszym sojusznikom _ - dodał Hagel. Zapowiedział, że Pentagon będzie prowadził szkolenia, wykorzystując swoją jednostkę lotniczą w Polsce (AvDet - aviation detachment). W Polsce przebywa na stałe amerykański pododdział lotniczy AvDet złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności. Przygotowuje on rotacyjne pobyty amerykańskich pilotów w polskich bazach.

Siły zbrojne USA zwiększą też swój udział w operacji NATO, w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO, polegającej na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii (Baltic Air Policing) - powiedział Hagel.

Szef Pentagonu dodał, że USA chcą utwierdzić swych sojuszników w Europie Środkowej i Wschodniej w przekonaniu, że dotrzymają wobec nich swoich zobowiązań. W kontekście kryzysu na Ukrainie _ potrzebne jest nam dowództwo rozważne, stabilne i zdecydowane _ - dodał Hagel.

Poinformował też, że wcześniej w środę przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey rozmawiał z szefem sztabu generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerijem Gierasimowem.

Dempsey przekazał, że zaapelował do Gierasimowa, by _ w nadchodzących dniach nadal dawał dowody powściągliwości, tak aby pozostawić miejsce na dyplomatyczne rozwiązanie (kryzysu na Ukrainie) _.

Szef połączonych sztabów poinformował też, że po wybuchu kryzysu na Ukrainie rozmawiał z dowódcami sił zbrojnych krajów bałtyckich. _ Ze zrozumiałych względów są oni niespokojni, oczekują naszych zapewnień dotyczących ich bezpieczeństwa _ - dodał Dempsey. Powiedział również, że Waszyngton _ chce dostarczyć NATO opcji, które pozwolą ustabilizować (sytuację), ale nie będą prowadzić do wzrostu napięć na Ukrainie _.

Chuck Hagel zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia będzie rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Ihorem Teniuchem. Dowódca sił amerykańskich w Europie i zarazem dowódca wojsk NATO w Europie generał Philip Breedlove ma się spotkać z szefami sztabów krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Waszyngton ma zamiar upewnić w ten sposób swych wschodnioeuropejskich sojuszników należących do NATO o swym zaangażowaniu w ich bezpieczeństwo, w związku z zaniepokojeniem, jakie wywołały działania militarne Rosji na Ukrainie. W Warszawie szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział w środę, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa niż planowano.

Siemoniak powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jest zadowolony z zapowiedzi Hagla. _ - Występowaliśmy o to, żeby Stany Zjednoczone podjęły bardzo doraźne, szybkie działania i ta dzisiejsza reakcja sekretarza obrony jest bardzo szybka i dobra, i adekwatna _ - ocenił polski minister. Agencja BNS podaje, że doradca łotewskiego ministra obrony Raimondsa Vejonisa potwierdził, że planowane jest zwiększenie - z czterech do dziesięciu - liczby amerykańskich samolotów w krajach bałtyckich.

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Przewiduje ono, że rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał w bazach w Łasku lub w Powidzu, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Liczba samolotów różni się dla każdej rotacji, maksymalnie może przybyć kilkanaście F-16 i kilka Herculesów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow nie spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Szef dyplomacji Rosji nie doszedł też do porozumienia z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.
NATO ogranicza współpracę z Rosją _ Te decyzje są jasnym sygnałem, że działania Rosji nie pozostaną bez konsekwencji _ - oświadczył Rasmussen.
Wysłannik ONZ wyjeżdża z Krymu. Grożono mu, musiał się schronić w kawiarni Do zdarzenia doszło bezpośrednio po rozmowach prowadzonych z władzami Autonomii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)