Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. "Kieszonkowych Chamberlainów w Europie nie brakowało"

0
Podziel się:

Jeżeli zaakceptujemy to, że spory mogą być rozstrzygane przez aneksję terytoriów, to Rosja nie poprzestanie na Krymie.

Kryzys na Krymie. "Kieszonkowych Chamberlainów w Europie nie brakowało"
(PAP/EPA)

Ukraina wcale nie musi poświęcać Krymu dla uratowania samej siebie - uważa minister Radosław Sikorski, a przeciwny pogląd nazwał _ opinią kieszonkowych Chamberlainów _. Szef MSZ uczestniczył w Oxfordzie w VII zjeździe studentów z Polski w Wielkiej Brytanii.

- _ Takich kieszonkowych Chamberlainów nigdy w Europie nie brakowało _ - dodał, wyrażając jednocześnie zadowolenie z reakcji Unii Europejskiej na kryzys krymski.

- _ Reakcje europejskie pokazują nasze zjednoczenie, a także to, że sankcje są możliwe i będą dotkliwe. Równocześnie pokazujemy drogę wyjścia z tego kryzysu drugiej stronie Moskwie i wydaje mi się, że powinna ona bardzo poważnie wziąć pod uwagę możliwość dotkliwych sankcji gospodarczych, gdyby zdecydowała się na inwazję reszty Ukrainy _ - powiedział.

Sytuację na Ukrainie minister nazwał napiętą, zaznaczając, że _ napięcie nie spada i w niektórych momentach nawet rośnie _. - _ Wczoraj miały miejsce kolejne próby przejęcia siłą jednostek ukraińskich i trudna jest sytuacja naszego konsulatu w Sewastopolu _ - powiedział. Po południu Sikorski napisał na Twitterze, że z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił, został ewakuowany polski konsulat w Sewastopolu na Krymie.

W przemówieniu do około 300 studentów w siedzibie Oxford Union szef MSZ stwierdził, że _ Unia Europejska o niczym nie zdecyduje w sprawie Ukrainy bez udziału Polski, a wiele rządów europejskich oczekuje od Polski przywództwa w tej kwestii z racji jej doświadczenia historycznego, dyplomatycznego i roli odgrywanej w polityce Partnerstwa Wschodniego _.

Zauważył przy tym, że debata na temat miejsca Ukrainy w Europie nie jest przesądzona ani w Unii Europejskiej, ani na samej Ukrainie. - _ Istotą sprawy jest to, czy spory o traktowaniu mniejszości będą w Europie rozstrzygane na forum OBWE i Rady Europy czy też siłą. Jeżeli zaakceptujemy to, że spory mogą być rozstrzygane przez aneksję terytoriów, to Rosja nie poprzestanie na Krymie _ - argumentował.

Ukraina nie odda nikomu Krymu - oświadczył dzisiaj szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca, cytowany przez agencję Reutera. Minister dodał, że Kijów zrobi wszystko co możliwe, by w pokojowy sposób rozwiązać kryzys na kontrolowanym przez Rosję półwyspie.

Także dzisiaj ukraiński minister obrony Ihor Teniuch poinformował, że na należącym do Ukrainy Krymie Rosja skoncentrowała 18 tysięcy żołnierzy. Zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.

1 marca Rada Federacji, na wniosek prezydenta Rosji Władimira Putina, zgodziła się na użycie rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie w celu ochrony zdrowia i życia obywateli rosyjskich i członków sił zbrojnych Rosji na Krymie. 4 marca rosyjski Putin na konferencji prasowej powiedział, że na razie nie ma konieczności użycia wojsk, ale Rosja ma taką opcję, jeśli we wschodnich regionach Ukrainy zacznie się zamęt.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski konsulat na Krymie zamknięty. "Sytuacja nieprzewidywalna" Po nocnych utarczkach na Krymie, do akcji przystąpili dyplomaci. _ Rząd zależy niestety, od radykalnych nacjonalistów _.
Ukraińscy oligarchowie obawiają się Rosji Rosyjska interwencja jest zagrożeniem dla nowych władz kijowskich, jak i dla oligarchów i ich aktywów zlokalizowanych głównie na wschodniej Ukrainie.
Janukowycz miał zawał. Leży w Moskwie? Według niepotwierdzonych informacji obalony prezydent czuł się źle już w ubiegłym tygodniu, gdy zwołał konferencję prasową w Rostowie nad Donem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)