Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krym: Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Rosji

0
Podziel się:

Szczyt unijny w ubiegłym tygodniu zdecydował też o szybkim podpisaniu politycznych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Krym: Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Rosji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

_ __ Mogę potwierdzić, że rozpoczęły się prace przygotowawcze nad sankcjami _- powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz. Odmówiła podania daty, kiedy sankcje mogą wejść w życie.

Rzeczniczka przypomniała jednak, że za tydzień w poniedziałek zbiera się Rada ministrów spraw zagranicznych państw UE, na której sytuacja na Ukrainie będzie głównym tematem.

Przygotowanie sankcji wobec Rosji, polegających na zakazie wizowym i zamrożeniu aktywów osób odpowiedzialnych za interwencję na Krymie, zlecili w miniony czwartek przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Uzgodnili, że sankcje zostaną wprowadzone, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do wycofania rosyjskich sił z Krymu oraz nie zostaną podjęte próby rozwiązania konfliktu.

_ - Nadal jesteśmy zaniepokojeni brakiem jakichkolwiek sygnałów poprawy sytuacji. Przeciwnie: mamy sygnały wzmocnienia rosyjskiej obecności wojskowej na Półwyspie Krymskim i coraz większej jego izolacji od reszty kraju. W ciągu weekendu nadeszły też niepokojące informacje o pobiciach, aresztowaniach i porwaniach, a także o tym, że po raz trzeci odmówiono wstępu obserwatorom OBWE na Krym _ - powiedziała Kocijanczicz, tłumacząc decyzję o rozpoczęciu przygotowań do wdrożenia sankcji.

Szczyt UE w ubiegłym tygodniu zdecydował też o szybkim podpisaniu politycznych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Według Kocijanczicz nie ustalono jeszcze, kiedy może to nastąpić. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca powiedział w miniony weekend, że Kijów liczy na podpisanie części umowy 17 marca, przy okazji spotkania szefów dyplomacji, albo 21 marca przy okazji szczytu UE.

Rzeczniczka Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała z kolei w poniedziałek, że UE _ bardzo szybko _ ogłosi wdrożenie korzystnych dla Ukrainy środków polityki handlowej, zaś w nadchodzących tygodniach będzie gotowa na przekazanie Ukrainie pierwszej części pomocy makroekonomicznej, która w sumie ma wynosić 1,6 mld euro i jest częścią unijnego pakietu wsparcia dla Ukrainy o wartości 11 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
"Putin nie może zmieniać mapy Europy" Według Sikorskiego prezydent Putin nie docenił zdecydowanej woli USA i UE, licząc, że Zachód nie zechce w imię wsparcia Ukrainy poświęcić swoich ekonomicznych interesów z Rosją.
Władze w Kijowie za większą autonomią dla Krymu? _ Uważamy, że cieszą się wystarczającą niezależnością, ale jeśli potrzebują więcej praw, to gotowi jesteśmy im je dać _ - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca.
MSZ: Polacy powinni opuścić Krym Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)