Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krrit
07.01.2013 14:31

KRRiT zdecyduje, czy będą kroki prawne ws. słów o. Rydzyka

- Nie jest wykluczone doniesienie do prokuratury - powiedział szef KRRiT Jan Dworak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Jutro KRRiT zdecyduje, czy i jakie kroki prawne podjąć w związku z wypowiedziami o. Tadeusza Rydzyka na temat konkursu na miejsca na multipleksie. - _ Nie jest wykluczone doniesienie do prokuratury _ - powiedział szef KRRiT Jan Dworak.

_ - Jutro jest pierwsze w nowym roku posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wśród różnych spraw bez wątpienia omówimy również sytuację związaną z drugim konkursem na MUX-1 i z atmosferą, która w dosyć niespodziewany sposób została stworzona przez media kierowane przez ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka; (chodzi o) atmosferę pełną nieuzasadnionej podejrzliwości, a nawet napastliwości wobec tego, czego Krajowa Rada nie zrobiła, a co w wyobraźni autorów tej - nie waham się tak powiedzieć - kampanii, może zrobić _ - powiedział Dworak.

Jak dodał, na wtorkowym posiedzeniu KRRiT zdecyduje, czy i jakie kroki prawne podjąć w tej sprawie. _ - Na pewno ta decyzja będzie podjęta jutro. Zobaczymy, czy ostateczna. Bardzo poważnie to rozważamy. Z jednej strony są wystarczające już dowody na to, że granice prawa zostały przekroczone i bez żadnego powodu został naruszony autorytet jednej z instytucji państwa polskiego. Z drugiej strony - jest pewna delikatność w tej mierze, mianowicie Krajowa Rada jest tym organem, który ma chronić wolność słowa, więc tutaj szczególnie musimy się zastanowić nad tym, czy nie wywołamy tzw. efektu mrożącego _ - zaznaczył szef KRRiT.

Jak dodał, jest kilka kroków prawnych, które może podjąć Krajowa Rada. - _ Niewykluczone, że podejmiemy te kroki, które wynikają z Prawa prasowego, czyli wyślemy sprostowanie do 'Naszego Dziennika' w tej sprawie. Jeśli mowa jest o przekazaniu sprawy organom sprawiedliwości, to bez wątpienia byłoby to doniesienie do prokuratury, bo to jest naruszenie jednego z artykułów Kodeksu karnego _ - powiedział.

_ - To nie byłaby sprawa cywilna, to byłoby doniesienie dotyczące bezpośrednio o. Tadeusza Rydzyka, bo to on wypowiedział kilka zdań - według mnie - za dużo _ - podkreślił szef KRRiT.

O tym, że media związane z o. Rydzykiem _ przekroczyły granice pomówienia _ Dworak mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej KRRiT. Przytoczył wówczas tytuły artykułów, jakie w ostatnim czasie ukazywały się m.in. w _ Naszym Dzienniku _ na temat ogłoszonego pod koniec grudnia konkursu na miejsca na multipleksie, m.in. _ Koalicja przeciw Trwam _ i _ Konkurs z ustawką _.

Z kolei w jednym z ostatnich wywiadów dla _ Naszego Dziennika _ o. Rydzyk mówił, że ma informacje, iż podejmowane są działania, aby ktoś inny, a nie należąca do jego fundacji Telewizja Trwam, dostał miejsce na multipleksie. _ - Nie mogę ujawnić, kto mi o tym powiedział, ale rzeczywiście są podejmowane działania, aby utworzyć podmiot, który miałby dostać koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. W te działania są zaangażowani m.in. członkowie Krajowej Rady i niektórzy duchowni _ - mówił redemptorysta.

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ubiegłego roku. Krajowa Rada zdecydowała, że otrzymają je podmioty nadające programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r.

Fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis już raz ubiegała się o miejsce na MUX-1, ale go nie otrzymała. Krajowa Rada tłumaczyła wówczas, że sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia tego przedsięwzięcia. Fundacja odwołała się od decyzji KRRiT. Odwołanie KRRiT odrzuciła, a późniejszą skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga kasacyjna, jaką fundacja złożyła do NSA, nie została jeszcze rozpatrzona.

Zgodnie z Prawem prasowym, na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym. Jeżeli redaktor naczelny odmówił opublikowania sprostowania albo sprostowanie nie ukazało się w określonym w ustawie terminie, zainteresowany podmiot może wytoczyć powództwo o opublikowanie sprostowania.

Redaktor naczelny może odmówić opublikowania sprostowania m.in. gdy jest ono nierzeczowe lub nie odnosi się do faktów lub gdy nie zostało złożone w terminie. W ubiegłym tygodniu Dworak powiedział, że KRRiT kilkakrotnie występowała do _ Naszego Dziennika _ o sprostowanie pojawiających się w tej gazecie informacji, jednak nigdy nie zostały one opublikowane.

Zgodnie z art. 226 Kodeksu karnego, kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m213206.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/krrit;media;zwiazane;z;o;rydzykiem;przekroczyly;granice,17,0,1225233.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To są pomówienia". Sprawa trafi do sądu? Artykuły na temat nowego konkursu na miejsca na multipleksie, które ukazały się w mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, przekroczyły granice pomówienia - poinformował szef KRRiT Jan Dworak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/m216520.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fundacja;rydzyka;donosi;na;krrit,200,0,1135816.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fundacja Rydzyka donosi do prokuratury Chodzi o decyzję KRRiT o rozłożeniu na raty opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m257538.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;zdumiona;aktywnoscia;medialna;sedziego;tulei,31,0,1227551.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sędzia świadomie łamie reguły? Prokuratura zdumiona Jest oświadczenie ws. wyroku sądu wobec Mirosława G. oraz aktywności medialnej sędziego.
Tagi: krrit, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz