Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty we frankach. Tam możesz się poskarżyć na bank

0
Podziel się:

Kredytobiorcy, którym bank nie chce uwzględnić ujemnego wskaźnika LIBOR lub żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu, powinni zwrócić się do UOKiK-u.

Kredyty we frankach. Tam możesz się poskarżyć na bank
(Fotolia)

Kredytobiorcy z zadłużeniem we frankach, którym bank nie chce uwzględnić ujemnego wskaźnika LIBOR lub żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu, powinni zwrócić się ze skargą bezpośrednio do UOKiK. Urząd stoi na stanowisku, że banki nie mogą tego robić.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że prowadzi postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty we frankach. Analizowane są zarówno wzorce umowne, jak i praktyki banków wobec klientów.

Ponadto, zdaniem Urzędu, w wyniku aktualnej sytuacji związanej ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego bank powinien uwzględniać ujemny wskaźnik LIBOR (na podstawie którego wyliczane jest oprocentowanie kredytów we frankach) oraz nie powinien żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Jeśli bank nie uwzględnił ujemnego wskaźnika LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania kredytu albo zażądał dodatkowego zabezpieczenia kredytu, można na niego złożyć skargę mailową bezpośrednio do Urzędu pod adres frank@uokik.gov.pl

Skargę można złożyć także przez telefon pod numerem 22 55 60 424, choć ze względu na dużą liczbę skarg od konsumentów, UOKiK preferuje kontakt mailowy.

W skardze należy podać dane identyfikacyjne oraz dołączyć dokumentację sprawy.

Jak podał Urząd, otrzymane informacje zostaną wykorzystane w ramach postępowań wyjaśniających prowadzonych w tej sprawie od 20 stycznia 2015 r.

UOKiK apeluje także, by w wypadku problemów z regularną spłatą kredytu rozpocząć negocjacje z bankiem i ustalić sposób restrukturyzacji kredytu. W razie wątpliwości co do przedstawionej przez bank propozycji spłaty, bezpłatną pomoc przy ocenie tej propozycji można uzyskać u rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK sprawdzi banki i to, co stało się na rynku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi działanie banków, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.
Sprawdź, jak naprawdę banki "dzielą się ryzykiem" z frankowiczami Większość nie rezygnuje z niekorzystnych dla klientów zapisów w umowach. Za uwolnienie się od franka - jak proponuje KNF - trzeba będzie dopłacić blisko 20 tysięcy złotych.
Rząd swoje, banki swoje. A frankowicze? Wciąż nie wiadomo, jak banki będą obliczać oprocentowanie kredytów we franku.
mBank pomoże frankowiczom? Dłuższe umowy i ujemny LIBOR mBank stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego pomniejsza marżę kredytową - poinformował we wtorek PAP po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)