Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kredyt na innowacje" w zamian za ulgę?

0
Podziel się:

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem noweli ustawy o CIT i PIT autorstwa Twojego Ruchu.

"Kredyt na innowacje" w zamian za ulgę?
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem noweli ustawy o CIT i PIT autorstwa TR. Przewiduje on zachęty podatkowe dla firm inwestujących w innowacje i zastąpienie _ ulgi na nowe technologie _ - _ kredytem na innowacje _.

Łukasz Gibała z Twojego Ruchu mówił w Sejmie, że obecna ulga nie jest w stanie skłonić przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój, z powodu niezwykle wąskiego zakresu zastosowania oraz skomplikowanej konstrukcji. - _ W praktyce ulga ta ma więc marginalne znaczenie i pozostaje martwą instytucją prawa podatkowego. Tymczasem inwestycje w badania i rozwój mogłyby podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki _ - wskazał.

Zdaniem autorów projektu obecna ulga, która pozwala na wliczenie w koszty wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii, pokrywa jedynie znikomą część aktywności nazywanej działalnością badawczo-rozwojową.

Wskazali oni, że ulga nie przysługuje podatnikowi, który wytworzył nową technologię, ponosząc nawet znaczące nakłady sił i środków (np. inwestując w badania stosowane i prace rozwojowe w rozumieniu ustawy o finansowaniu nauki). A także podatnikowi, który wytworzył we własnym zakresie lub nabył środek trwały poprawiający innowacyjność swojego przedsiębiorstwa i nie zakupił jednocześnie licencji na technologie inkorporowane w ten środek.

Zgodnie z koncepcją _ kredytu na innowacje _ podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania dwukrotność kwot wydatków poniesionych na inwestycje w _ badania i prace rozwojowe, które doprowadziły do odpłatnego nabycia lub wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych poprawiających innowacyjność jego przedsiębiorstwa _.

_ - Wprowadzenie do polskiego prawa instytucji "kredytu na innowacje" przyczyni się do wzrostu poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, a tym samym do długofalowego rozwoju polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym jak i międzynarodowym, oraz wyeliminuje z polskiego ustawodawstwa instytucję prawną, która z racji swej wadliwej konstrukcji nie spełnia należycie swojej roli _ - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Gibała przekonywał, że roczne koszty wprowadzenia noweli sięgnęłyby maksymalnie 100 mln zł.

Poseł PO Jacek Brzezinka stwierdził w czasie debaty, że wydatki polskich firm na działalność innowacyjną, a w szczególności badawczo-rozwojową są niewystarczające. _ Bez zachęt do podejmowania takich działań niemożliwy będzie wzrost polskiej konkurencyjności _ - mówił. Zastanawiał się, czy poprzez przyjęcie proponowanych rozwiązań zostaną stworzone wystarczające zachęty, do podejmowania działań innowacyjnych.

_ - Trzeba się też zastanowić, czy proponowane przepisy są precyzyjne i jednoznaczne, a ich stosowanie nie będzie niosło dla przedsiębiorców zagrożenia związanego z interpretacją przepisów _ - dodał. Wskazał jednak, że jego klub opowiada się za tym, by dalej pracować na projektem TR w komisji finansów i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Podobnie Paweł Szałamacha z PiS opowiedział się za kontynuowaniem prac nad projektem.

Postulował to także Mieczysław Kasprzak z PSL. _ Trzeba szukać dobrych rozwiązań, które będą unowocześniać naszą gospodarkę. Choć ten projekt nie należy do najszczęśliwszych, to uważamy, że powinniśmy dalej nad nim procedować _ - wskazał poseł ludowców.

Ryszard Zbrzyzny (SLD) przyznał, że cel projektu jest szczytny. _ Proponowane przepisy idą w kierunku podzielenia się ryzykiem przedsiębiorcy, a także państwa poprzez stosowanie odpowiednich mechanizmów zachęcających do innowacyjności _ - mówił, opowiadając się za skierowaniem projektu do komisji.

Czytaj więcej w Money.pl
29 procent ludzi rozlicza PIT przez internet Rewolucja elektroniczna zmienia sposoby rozliczania się z podatków - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Dostaniemy ponad 20 mld euro na kolej i rozwój technologii. A to nie wszystko Zobacz gdzie jeszcze trafią pieniądze z funduszy UE na lata 2014-2020.
Prawie 120 mld euro pozwoli na budowę innowacyjnej gospodarki? Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską ws. funduszy europejskich na lata 2014-2020.
innowacje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)