Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kradzieże w Niemczech coraz bardziej dotkliwą plagą. Winni Polacy?

0
Podziel się:

- Polska i Niemcy chcą wypracować wspólną strategię walki z przestępczością w regionach przygranicznych - mówi niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich.

Kradzieże w Niemczech coraz bardziej dotkliwą plagą. Winni Polacy?
(CxOxS/CC/Flickr)

_ - Liczba włamań do mieszkań w niemieckich regionach przygranicznych znów znacznie wzrosła. Nie będziemy się na to godzić _ - mówi niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich. [na zdjęciu]

- _ Polska i Niemcy chcą wypracować wspólną strategię walki z przestępczością w regionach przygranicznych _- podkreśla Friedrich.

Dziś minister potyka się we Frankfurcie nad Odrą z szefem polskiego MSW Jackiem Cichockim. W spotkaniu mają wziąć też udział szefowie resortów spraw wewnętrznych graniczących z Polską landów Niemiec: Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Berlina, gdzie w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kradzieży samochodów i włamań.

_ - Tutaj działa przestępczość zorganizowana. Dlatego dziś, razem z kolegami z Saksonii, Brandenburgii, Berlina i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, spotykamy się z polskim ministrem spraw wewnętrznych, aby wypracować strategię przeciwko przestępczości transgranicznej. Takie spotkania wkrótce będą odbywać się regularnie _

Z kolei saksoński minister spraw wewnętrznych Markus Ulbig wyraził nadzieję, że niebawem polska i niemiecka policja zakończą negocjacje na temat umowy o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości w rejonach przygranicznych - poinformowało w poniedziałek radio MDR 1. Zawarcie porozumienia zapowiedział w 2010 roku ówczesny szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere.

Po przystąpieniu Polski do strefy Schengen w 2007 roku i zniesieniu kontroli na polsko-niemieckiej granicy we wschodnich regionach Niemiec znacznie wzrosła liczba kradzieży samochodów, maszyn rolniczych i budowlanych, jak również włamań. Policja często jest bezradna, bo złodzieje szybko znikają za granicą, czasem nawet zanim jeszcze właściciele zauważą kradzież. W samej Brandenburgii ginie obecnie o 250 procent więcej aut niż przed 2007 rokiem.

Niemiecka opinia publiczna jest coraz bardziej zaniepokojona tą sytuacją. Na początku tego roku sporo emocji wywołała wypowiedź polskiego ambasadora Marka Prawdy, który w wywiadzie prasowym zasugerował, że _ być może w Niemczech zbyt łatwo jest ukraść samochód _, a omawiany proceder to _ przede wszystkim problem policji w kraju, gdzie giną auta _, która _ musi zacząć sobie lepiej radzić _. Po tej wypowiedzi przewodniczący organizacji związkowej w Berlinie Bodo Pfalzgraf zarzucił polskiemu dyplomacie _ arogancki populizm _.

Od początku roku wysocy rangą przedstawiciele policji z Polski i niemieckich landów przygranicznych spotkali się w Niemczech dwukrotnie, by zastanowić się, jak poprawić skuteczność walki z przestępczością po obu stronach granicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Piorą w Polsce miliardy złotych. Traci państwo - Przestępczość azjatycka to nie chińskie triady ani japońska jakuza - twierdzą przedstawiciele ABW.
Piorą biliony dolarów. Na całym świecie Ta astronomiczna suma w 2009 roku stanowiła blisko 3 proc. globalnego PKB.
Złodzieja złapią zanim cię dopadnie? Gwałty, włamania, kradzieże i zabójstwa. Dzięki naukowcom z Santa Clara University w Kalifornii, policjanci przewidują miejsca i czas przestępstw kryminalnych, które wydarzą się dopiero w przyszłości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)