Notowania

kradzież paliwa
28.03.2012 13:27

Kradzieże paliwa na Śląsku. Są zarzuty

Trzej młodzi mieszkańcy Zabrza używali wkrętarki, którą dziurawili zbiorniki paliwa oraz miski i kanistra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alex92287/CC/Flickr)

Trzej młodzi mieszkańcy Zabrza używali wkrętarki, którą dziurawili zbiorniki paliwa oraz miski i kanistra. Prokuratura zakwalifikowała ich postępowanie jako kradzieże z włamaniem i stwierdziła 37 takich przypadków.

O zakończeniu śledztwa w tej sprawie poinformowała śląska policja. Trzem zabrzanom, 20-, 18- i 16-latkowi, udowodniono prawie 40 kradzieży paliwa z samochodów parkowanych w Zabrzu. Do przestępstw dochodziło w ubiegłym roku.

Sprawcy używali wkrętarki akumulatorowej, miski oraz kanistra. Samochody typowali, kierując się przede wszystkim rodzajem zbiornika paliwa, w jaki dany pojazd był wyposażony - musiał to być bak plastikowy, tak by w zetknięciu z wiertłem wkrętarki nie powstała przypadkowa iskra.

Z typowaniem odpowiednich pojazdów złodzieje nie mieli problemu, wszyscy są miłośnikami motoryzacji, a dwóch z nich nawet uczniami szkoły samochodowej. Na _ łowy _ jeździli swoimi samochodami lub skuterami. Działali zawsze w podobny sposób - typowali samochód, wiercili w dolnej ściance baku otwór, podstawiali miskę i odchodzili, czekając aż naczynie się zapełni. Potem przelewali paliwo do kanistra.

Straty łączne powstałe w wyniku popełnionych przestępstw zostały wycenione przez właścicieli pojazdów na około 40 tys. zł. To nie tylko koszt skradzionego paliwa, ale też napraw lub wymiany podziurawionych baków. Cena paliwa często wynosiła jedynie 10-20 proc. łącznej sumy strat.

Dorośli sprawcy kradzieży odpowiedzą przed sądem karnym, może im grozić do 10 lat więzienia. Nieletni odpowie przed sądem rodzinnym.

Czytaj więcej w Money.pl
13 lat więzienia. Tyle grozi w Chinach za... Sprawca przed sądem stwierdził, że dopuścił się kradzieży pod wpływem nagłego impulsu.
Sprytnie ukradli towar wart miliony złotych Policja ujęła sprawców na gorącym uczynku.
Wynieśli z pracy 1,5 tony masła i przyprawy Pięciu pracowników jednej z grodziskich firm ukradło z niej ponad 1,5 tony masła.
Tagi: kradzież paliwa, paliwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz