Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kradzież w Norwegii. Złupione cenne klejnoty koronacyjne ludu Aszanti

0
Podziel się:

Klejnoty towarzyszyły królowi Otumfuo Osei Tutu II, władcy Aszantów z Ghany (w zachodniej Afryce).

Kradzież w Norwegii. Złupione cenne klejnoty koronacyjne ludu Aszanti
(gee/CC/Flickr)

Norweska policja wyjaśnia kradzież klejnotów koronacyjnych ludu Aszanti z Ghany, do której doszło wczoraj w hotelu w Oslo - podała BBC.

Klejnoty towarzyszyły królowi Otumfuo Osei Tutu II, władcy Aszantów z Ghany (w zachodniej Afryce)
, który reprezentował swój kraj na konferencji w norweskiej stolicy. Skrywająca kosztowności walizka zniknęła z hotelowego hallu.

Policja cytowana przez norweskie media twierdzi, że ma dobre zdjęcia z monitoringu i obecnie próbuje zidentyfikować sprawców kradzieży. Klejnoty Aszantowie gromadzili od pokoleń. Król zazwyczaj korzysta z nich w czasie wykonywania funkcji ceremonialnych. Uważa się je za wyjątkowo cenne.

_ - Każdy, kto ma coś o wielkiej wartości osobistej, zrozumie, jak wielka to strata, gdy to zostanie skradzione _ - mówił królewski sekretarz Kofi Owusu Boateng. _ A dla kogoś, kto zna naszą tradycję, jest jasne, że klejnoty koronacyjne mają ogromną wartość _ - dodał.

Król Otumfuo Osei Tutu II zasiada na tronie od 1999 roku jako 16. Asantehene, władca ludu Aszanti. Aszantowie to największa grupa etniczna Ghany. Swego króla, który pełni rolę rozjemcy i doradcy w sprawach lokalnych, darzą wielkim szacunkiem.

Jednak podobnie jak inni przywódcy tradycyjni, konstytucja Ghany zakazuje królowi angażowania się w politykę państwa.

Czytaj więcej o sytuacji w Norwegii w Money.pl
W Norwegii urlop ojcowski trwa aż 14 tygodni Rząd Norwegii o dwa tygodnie wydłuży pełnopłatny urlop rodzicielski.
Wygrali w totka już trzeci raz. Jak to możliwe? Rodzina kupiła sobie nowe samochody, ale większość wygranych w ciągu sześciu lat pieniędzy ulokowała w banku.
Przez oszczędność stracili obraz Rembrandta Norweska galeria sztuki straciła akwafortę Rembrandta wartą do 8 600 dolarów przesyłając ją zwykłą pocztą, aby zaoszczędzić na kurierze i kosztach ubezpieczenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)