Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kradzież relikwii Jana Pawła II. Zatrzymani nastolatkowie

0
Podziel się:

Zatrzymani sprawcy kradzieży zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz.

Kradzież relikwii Jana Pawła II. Zatrzymani nastolatkowie
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Nieco ponad 18 lat mają trzej Włosi z regionu Abruzja, którzy ukradli relikwiarz z krwią polskiego papieża z górskiego kościoła w masywie Gran Sasso. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Relikwię, skrawek materiału z kroplą krwi, wyrzucili. Dotąd jej nie znaleziono.

_ Wyrzuciliśmy ją _ - te słowa z przesłuchania sprawców kradzieży powtarzają media we Włoszech, gdzie opinia publiczna była poruszona informacją o zniknięciu czczonej przez wiernych relikwii, podarowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. To fragment sutanny Jana Pawła II z jego krwią z zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

W czwartek tuż koło słynnej bazyliki Collemaggio w mieście L'Aquila, w pobliżu ośrodka dla narkomanów, odnaleziono metalowy fragment relikwiarza oraz krzyż, skradzione w nocy z 25 na 26 stycznia ze średniowiecznego kościółka w osadzie San Pietro della Ienca.

Od 18 maja 2011 roku jest to sanktuarium diecezjalne błogosławionego Jana Pawła II. Polski papież lubił odwiedzać to miejsce podczas swych pieszych i narciarskich wypraw w góry Abruzji.

Zatrzymani sprawcy kradzieży, mieszkańcy L'Aquili i okolic zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz. Nie rozumiejąc natomiast pozamaterialnej wartości relikwii, znajdujący się w środku kawałek białej tkaniny z krwią polskiego papieża wyrzucili po stłuczeniu szkła. Chcieli zachować jedynie metalową część przedmiotu sakralnego.

Cała trójka ma problemy z narkotykami - poinformowała policja. Dwóch z nich już wcześniej dopuściło się innych kradzieży. Także teraz otrzymali taki zarzut i zostali zwolnieni, gdyż prokurator nie dopatrzył się przesłanek przemawiających za ich aresztowaniem.

Młodzi Włosi przyznali, że nie pamiętają dokładnego miejsca wyrzucenia niewielkiego kawałka materiału, ale - jak podkreślili śledczy - przekazali przydatne informacje, które pozwoliły zacieśnić teren poszukiwań w L'Aquili.

Poszukiwania, zawieszone po zmierzchu, zostaną wznowione w piątek rano. Policjanci z laboratorium kryminalistyki wykorzystają specjalistyczne urządzenia do wykrywania obecności tkanki ludzkiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kradł benzynę. Ten sam sposób zadziałał na 18 stacjach - _ Człowiek ten jest nam dobrze znany _ - potwierdziła policja.
Kradną dla zabawy. Plaga nastoletnich złodzie Jedna trzecia kieszonkowców w Hadze ma mniej niż 16 lat - tak wynika z danych lokalnej policji, do których dotarły holenderskie media. Wielu nastolatków wchodzi w konflikt z prawem za namową kolegów.
Wysadzili w powietrze bankomat Mieszkańcy słyszeli eksplozję po 3:00 w nocy, ale sądzili, że to wybuch gazu, albo pieca.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)