Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dachau
02.11.2014 18:09

Kradzież w byłym obozie w Dachau. Napis "Arbeit macht frei" zniknął

Skradziony fragment, który jest częścią wielkiej bramy wejściowej, mierzy około 190 cm na 95 cm. Policja mówi o sprawcy lub sprawcach; nie wyklucza, że do wywiezienia bramy użyto pojazdu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau skradziony został fragment żelaznej bramy z napisem _ Arbeit macht frei _ - poinformowała policja. Kradzież zauważyli rano pracownicy ochrony; przypuszczalnie doszło do niej w nocy.

Aktualizacja 21:23

Krótko przed północą żelazne drzwi były jeszcze na swoim miejscu. Policja oświadczyła, że nie znalazła niczego w okolicy byłego obozu. Krótko przed północą żelazne drzwi były jeszcze na swoim miejscu. Według policji do kradzieży doszło między godz. 23.45 a 5.30.

Jak czytamy w oświadczeniu komendy policji w Dachau, podczas przeszukania terenu wokół obozu nie znaleziono niczego podejrzanego. Władze zaapelowały o udzielenie informacji do wszystkich, którzy zauważyli w pobliżu podejrzane osoby czy pojazdy.

Szefowa muzeum na terenie byłego obozu w Dachau Gabriele Hammermann oceniła, że w przypadku tej kradzieży mamy do czynienia z _ profanacją nowej jakości _. Brama jest _ centralnym symbolem drogi cierpień więźniów _ - zaznaczyła.

Agencja dpa zwraca uwagę, że w muzeum w Dachau wielokrotnie dochodziło do aktów profanacji o podłożu skrajnie prawicowym. Przypomina, że pięć lat temu doszło do podobnego incydentu w Polsce, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Konsul generalna RP w Monachium Justyna Lewańska powiedziała, że wczoraj z okazji Wszystkich Świętych podczas uroczystości złożenia wieńca ku czci pomordowanych w obozie Polaków brama z historycznym napisem znajdowała się na swoim miejscu. Jak dodała, brama główna jest w nocy dobrze oświetlona oraz monitorowana za pomocą kamer.

Skradziony fragment, który jest częścią wielkiej bramy wejściowej, mierzy około 190 cm na 95 cm. Policja mówi o sprawcy lub sprawcach; nie wyklucza, że do wywiezienia bramy użyto pojazdu.

Dachau pod Monachium w Bawarii było pierwszym stałym obozem koncentracyjnym stworzonym przez nazistów po dojściu 30 stycznia 1933 roku Hitlera do władzy. Obóz ten był poligonem doświadczalnym i wzorem dla innych obozów koncentracyjnych tworzonych przez nazistów w innych częściach Niemiec i Europy.

Początkowo obóz w Dachau był przeznaczony dla politycznych przeciwników Hitlera - przede wszystkim komunistów i socjaldemokratów. W okresie późniejszym w obozie więziono księży, Żydów, Romów i rosyjskich jeńców wojennych. Pod koniec wojny najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy.

W ciągu dwunastu lat przez obóz i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez Rzeszę Niemiecką Europy, w tym z Polski. Po ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku do Dachau przewieziono 13 tys. więźniów z Polski. Do Dachau deportowano też część polskich naukowców, aresztowanych w listopadzie 1939 roku w Krakowie. Do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 roku śmierć poniosło w nim według danych muzeum Dachau 41 500 osób.

Miejsce Pamięci na terenie byłego obozu powstało dopiero dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej - w 1965 roku, dzięki staraniom byłych więźniów. Co roku muzeum odwiedza blisko milion osób z całego świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Strażnicy z Auschwitz nie staną przed sądem Urząd ścigania zbrodni nazistowskich przekazał prokuraturom ponad 30 zawiadomień o wciąż żyjących i nieukaranych strażnikach z Auschwitz.
Proces za _ polskie obozy śmierci _ Ośrodek Studiów Wschodnich ma przygotować opinię, czy użycie przez _ Die Welt _ zwrotu _ polski obóz koncentracyjny _ było przejawem niemieckiej polityki historycznej.
Po raz kolejny _ polski obóz śmierci _ Ambasada poinformowała o artykule i swoim proteście brytyjskie media społecznościowe. O godzinie 19 czasu polskiego redakcja nadal tekstu nie poprawiła.
Tagi: dachau, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz