Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z terroryzmem
11.08.2014 15:25

Kosowo walczy z terrorystami. 40 zatrzymanych za udział w wojnie w Syrii i Iraku

- Nadal poszukujemy osób, których nie udało nam się zatrzymać w ich domach - poinformował rzecznik kosowskiej policji Baki Kelani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Premier Kosowa Hashim Thaçi

Policja aresztowała w Kosowie 40 mężczyzn podejrzanych o udział w wojnie w Syrii i Iraku po stronie islamskich ekstremistów. Zatrzymania te mają uniemożliwić dalszą rekrutację dżihadystów w Kosowie - poinformował rząd w Prisztinie.

_ - Aresztowani są obecnie przesłuchiwani; nadal poszukujemy osób, których nie udało nam się zatrzymać w ich domach _ - poinformował rzecznik kosowskiej policji Baki Kelani.

Rząd wydał komunikat w sprawie tych aresztowań, w którym zapewnia, że Kosowa _ będzie zdecydowanie bronić wartości euroatlantyckich, wolności indywidualnej, świeckości i konstytucyjnych praw wszystkich mniejszości w Kosowie _.

Parlament Kosowa, gdzie większość stanowi ludność wyznająca islam, głównie albańska, ma wkrótce przyjąć ustawę zabraniającą obywatelom tego państwa, pod karą 15 lat więzienia, brania udziału w wojnach i powstaniach toczących się za granicą.

W czerwcu francuski prezydent Francois Hollande powiedział, że w związku z wyjazdami młodych islamistów z Europy do Syrii Europa musi nasilić współpracę, _ zwłaszcza wywiadowczą _. Najwięcej takich dżihadystów wyjeżdża z Francji. Pod koniec kwietnia francuskie władze podały, że około 300 młodych Francuzów wyjechało do Syrii i uczestniczyło tam w walkach.

Na początku lipca 100 imamów z Wielkiej Brytanii podpisało list otwarty do brytyjskich muzułmanów, zalecając im powstrzymanie się od wyjazdu do Syrii; według szacunków brytyjskich władz już ok. 500 Brytyjczyków wyjechało na wojnę w tym kraju. Możliwe, że wielu udało się w tym celu również do Iraku.

Unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove ocenił w czerwcu, że _ ponad 2 tys. Europejczyków wyjechało lub chce wyjechać do Syrii _, gdzie od ponad trzech lat trwa krwawa wojna domowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Armia Libanu walczy z dżihadystami. 16 ofiar Do starcia doszło w położonym przy granicy z Syrią mieście Arsal.
"Amerykańska armia nie wróci do Iraku" Barack Obama poinformował także, że na Bliski Wschód uda się wkrótce szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry jako jego wysłannik.
USA dadzą 5 mld dol. na walkę z terroryzmem Będzie to _ partnerski fundusz _ - zapowiedział amerykański sekretarz stanu John Kerry.
Tagi: walka z terroryzmem, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz