Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Szczątki ofiar masakry przekazane rodzinom

0
Podziel się:

Pogrzeb ofiar zostanie zorganizowany w środę, w 15. rocznicę tragedii.

Kosowo: Szczątki ofiar masakry przekazane rodzinom
(CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bEIMszcl

46 albańskich cywilów zostało zabitych przez siły serbskie w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-99. Szef kosowskiego wydziału medycyny sądowej Arsim Gerxhaliu powiedział, że pogrzeb ofiar zostanie zorganizowany w środę, w 15. rocznicę dokonania masakr.

Albańscy cywile zginęli w dwóch osobnych operacjach serbskich wojsk w zachodniej części Kosowa, wówczas prowincji Serbii, w marcu 1999 roku, krótko po rozpoczęciu bombardowań NATO mających powstrzymać serbskie represje wobec albańskich cywilów i separatystów w Kosowie.

Część ofiar zostało pochowanych przez serbskich wojskowych w bazie sił powietrznych w pobliżu Belgradu; miało to umożliwić zatajenie zbrodni. Inne ofiary znaleziono w zbiorowych grobach na terenie Kosowa. Ponad 1000 ludzi nadal jest zaginionych.

bEIMszcn

W wyniku walk między serbską armią a Wyzwoleńczą Armią Kosowa (UCK) śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków. Dziś w całej Serbii miało miejsce wiele uroczystości upamiętniających rozpoczęcie natowskich bombardowań.

W lutym 2008 r. Kosowo ogłosiło jednostronnie niepodległość, której Serbia dotąd formalnie nie uznała. Niepodległość Kosowa uznało ok. 100 państw świata, w tym USA i 23 z 28 członków UE.

Czytaj więcej w Money.pl
"To pogwałcenie rezolucji ONZ" Belgrad nie uznał formalnie niepodległości, którą Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana przez albańską większość, proklamowało jednostronnie w 2008 roku.
Minister sprzeniewierzył 1,2 mln dolarów? Misja policyjno-prawna Unii Europejskiej w Kosowie podała, że jednemu z czołowych kosowskich polityków oraz jego współpracownikom postawiono poważne zarzuty.
Spotkanie premierów Serbii i Kosowa w Brukseli Celem rozmów jest postęp w normalizacji relacji serbsko-kosowskich.
bEIMszcO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)