Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosowo będzie wkrótce w pełni suwerenne

0
Podziel się:

Najmłodsze państwo europejskie ma wkrótce przejść od niepodległości nadzorowanej przez społeczność międzynarodową do pełnej suwerenności.

Kosowo będzie wkrótce w pełni suwerenne
(1974caca/CC/Flickr)
bFexGTmJ

Kosowo - najmłodsze państwo europejskie - ma wkrótce przejść od niepodległości nadzorowanej przez społeczność międzynarodową do pełnej suwerenności. Decyzje w tej sprawie zapadły dziś na konferencji w Wiedniu.

Międzynarodowa Grupa Sterująca (ISG - International Steering Group), obradująca w siedzibie austriackiego MSZ, postanowiła, że międzynarodowy nadzór nad niepodległością Kosowa dobiega końca i we wrześniu ta była serbska prowincja uzyska pełną suwerenność. - _ Międzynarodowy nadzór kończy się dzisiaj _ - oświadczył szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger.

ISG, składająca się z 25 państw, głównie krajów UE, ale także Stanów Zjednoczonych i Turcji, nadzorowała niepodległość Kosowa, ogłoszoną 17 lutego 2008 roku. Było to przewidziane w planie oenzetowskiego negocjatora, noblisty Marttiego Ahtisaariego dla Kosowa, odrzuconym przez Belgrad po miesiącach negocjacji i wdrożonym ostatecznie bez zgody Serbii. Agencja APA zwraca uwagę, że w północnym Kosowie, zamieszkanym w większości przez Serbów, plan ten nie jest dotąd realizowany.

bFexGTmL

Zamknięte zostanie działające w Prisztinie Międzynarodowe Biuro Cywilne, które było ostateczną instancją w Kosowie z prawem anulowania uchwał miejscowych władz. Nie przewiduje się natomiast wycofania sił międzynarodowych KFOR ani misji policyjno-prawnej Eulex.

Niepodległość Kosowa uznało dotychczas 91 spośród 193 państw członkowskich ONZ. Spośród 27 państw UE nie uczyniły tego dotąd tylko Hiszpania, Słowacja, Rumunia, Grecja i Cypr.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Zbrodniarze wojenni za kratami po 12 latach Partyzantka walczyła o oderwanie do Serbii i przyłączenie do Kosowa rejonu Bujanovacu.
Zasługują na państwo, ale nie w ten sposób W rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Obama potwierdził sprzeciw USA wobec przyjęcia jednostronnie proklamowanego państwa palestyńskiego do ONZ.
Pytanie w ONZ: Dlaczego mają ginąć miliony? Będziemy mieli pierwszy w historii wiążący traktat regulujący globalny rynek broni.
bFexGTnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)