Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kościół w Wielkiej Brytanii. Koniec sporu o kobiety

Jestem zachwycony wynikiem dzisiejszego głosowania - powiedział duchowy przywódca 80-milionowej wspólnoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obradujący w mieście York Synod Generalny państwowego Kościoła Anglii zgodził się na wyświęcanie kobiet na biskupów, rozstrzygając w ten sposób kwestię, wokół której od dłuższego czasu toczyły się we wspólnocie anglikańskiej intensywne spory.

Jak w każdej sprawie o charakterze zasadniczym niezbędna tu była większość dwóch trzecich głosów i to zarówno w całym Synodzie, jak i w każdej z trzech jego izb, grupujących biskupów, księży i świeckich. Dopuszczenie kobiet do stanu biskupiego poparło 81 proc. wszystkich członków Synodu i 75 proc. jego członków świeckich.

_ - Dzisiaj doprowadziliśmy do końca to, co zostało rozpoczęte ponad 20 lat temu wyświęcaniem kobiet na księży. Jestem zachwycony wynikiem dzisiejszego głosowania _ - powiedział duchowy przywódca 80-milionowej światowej wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Kobiety mogą zostawać anglikańskimi księżmi od 1992 roku. Po raz pierwszy Synod głosował w sprawie dopuszczenia ich do stanu biskupiego w 2012 roku, ale zabrakło wtedy większości dwóch trzecich w izbie świeckich. Decyzję Synodu musi jeszcze zatwierdzić brytyjski parlament. Według Welby'ego pierwsza kobieta-biskup może zostać wyświęcona na początku przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m258662.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policja;w;londynie;scotland;yard;bedzie;zatrudniac;wylacznie;mieszkancow;miasta,191,0,1581247.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Policja ma plan, jak lepiej służyć ludziom _ Dzięki temu będziemy mogli szybciej osiągać nasze cele _ - tłumaczył dzisiaj burmistrz Londynu Boris Johnson.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m313890.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/armia;wielkiej;brytanii;f-35;nie;pojawi;sie;na;publicznym;pokazie,237,0,1581037.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Brytyjczycy nie chcą pokazać nowych mysliwców Wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji F-35 nie będzie w poniedziałek zaprezentowany podczas pierwszego dnia pokazów lotniczych w Farnborough w Wielkiej Brytanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m254120.jpg ) ] (http://nauka.money.pl/artykul/powstanie-lotnisko-dla-statkow-kosmicznych,164,0,1580964.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Powstanie lotnisko dla statków kosmicznych Do 2018 roku w Wielkiej Brytanii powstanie port lotniczy, z którego startować będą w komos turyści i komercyjne satelity - poinformował brytyjski tygodnik "Observer".
Tagi: kościół w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz