Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apostazja
14.01.2014 23:30

Kościół sprawdzi czy NSA nie naruszył Konstytucji i Konkordatu

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski zaczął nakazywać katolickim proboszczom odnotowanie w księdze chrztu aktów apostazji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)
Na zdj. Wojciech Wiewiórowski

Kościół ma wątpliwości czy nie naruszono w tym wypadku Konstytucji i Konkordatu.

Do tej pory Generalny Inspektor podkreślał, że wypisać z grona wiernych może tylko dany kościół i z góry umarzał postępowania, które do niego kierowano. Wszystko zmieniło się, gdy Naczelny Sąd Administracyjny orzekł niedawno, że można o tych sprawach decydować na podstawie prawa cywilnego i wystarczy jedynie czyjś akt woli - wyjaśnia Wojciech Wiewiórowski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jednocześnie NSA nakazał GIODO podejmować takie decyzje niezależnie od przepisów danego kościoła._ - Sam akt woli to za mało, aby formalnie odejść z Kościoła katolickiego _ - podkreśla ksiądz Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

Jego zdaniem trzeba sprawdzić, czy NSA nie złamał prawa. _ Kościół nie zgadza się, aby świeckie procedury ingerowały w administracje katolicką _ - podkreśla ksiądz Józef Kloch.
Do tej pory GIODO wydał pięć decyzji o wypisaniu kogoś z ksiąg chrzcielnych.

Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, żeby zostać apostatą, trzeba pójść do własnej parafii i powiedzieć o tym w obecności dwóch świadków i proboszcza. Jak podkreśla ksiądz Jozef Kloch nawet, gdy formalnie wystąpimy z Kościoła można do niego zawsze wrócić. Wtedy też trzeba wypełnić formalności.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok w sprawie występujących z Kościoła Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie może umarzać postępowań ws. osób, które domagają się wpisu w księdze parafialnej o tym, że wystąpiły z Kościoła.
Czy da się sprawdzić, kto wystąpił z Kościoła? Wyrok zapadł w sprawie mężczyzny, który wystąpił z Kościoła katolickiego w 1992 r., co zostało formalnie potwierdzone w 2010 r.
Władze Ukrainy grożą Kościołowi. Za co? Władze Ukrainy zagroziły likwidacją struktur Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którego duchowni niosą posługę religijną podczas trwających od listopada protestów antyrządowych.
Tagi: apostazja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz