Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kościół dogaduje się z Mińskiem w sprawie opozycji

0
Podziel się

Kościół katolicki mógłby stać się pośrednikiem w kwestii wypuszczenia na wolność białoruskich więźniów politycznych.

Kościół dogaduje się z Mińskiem w sprawie opozycji
(AP/FOTOLINK/East News)
bDJgwiIB

Kościół katolicki mógłby stać się pośrednikiem w kwestii wypuszczenia na wolność białoruskich więźniów politycznych. Tak twierdzi opozycyjny białoruski tygodnik _ Nasza Niwa _, analizując odwiedziny nuncjusza apostolskiego Claudio Gugerottiego u siedmiu więźniów.

Zdaniem _ Naszej Niwy _, pojawiła się nadzieja, że więźniowie polityczni mogą wyjść na wolność. Nuncjusz apostolski odwiedził więźniów w ubiegłym tygodniu. Zaś wczoraj arcybiskup Gugerotti został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI. Według mediów, papież interesował się ostatnimi wydarzeniami na Białorusi i przekazał specjalne pozdrowienia dla tamtejszych katolików i całego białoruskiego narodu.

Komentatorzy zwracają uwagę, że po odwiedzinach nuncjusza w koloniach karnych dwaj więźniowie, którzy napisali prośbę do prezydenta o ułaskawienie, wyszli na wolność. Nie wiadomo jednak, jak może być rozstrzygnięta kwestia wypuszczenia na wolność tych więźniów, którzy nie zamierzają prosić Aleksandra Łukaszenki o akt łaski.

bDJgwiID

Od wypuszczenia na wolność więźniów politycznych Zachód uzależnia poprawę relacji z białoruskimi władzami.

Według obrońców praw człowieka na Białorusi, w zakładach karnych w tym kraju przebywa 12 osób uznanych za więźniów politycznych. Chodzi między innymi o byłego kandydata na prezydenta Mikołę Statkiewicza, szefa organizacji Młody Front Źmiciera Daszkiewicza i znanego obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego. Białoruskie władze twierdzą tymczasem, że w ich kraju nie ma więźniów politycznych, a ludzie w więzieniach siedzą za łamanie prawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Grożą opozycjoniście gwałtem i pobiciem W tym kraju wiele osób przebywa w więzieniach z powodów politycznych.
Unia im grozi nałożeniem kolejnych sankcji UE rozważa nałożenie nowych sankcji na reżim białoruski, w tym gospodarczych. Wymaga to jednomyślności krajów członkowskich.
bDJgwiJe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)