Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kościół anglikański się reformuje

W listopadzie 2012 roku do zaaprobowania wyświęcania kobiet na biskupów zabrakło sześciu głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikipedia/public domain/Meegee2)

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów, czemu sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość, ale miną co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters.

Po kilkunastu godzinach debaty w angielskim Yorku przeważająca większość członków Synodu głosowała za pilnym przeprowadzeniem reform, mających dopuścić kobiety do godności biskupiej w Kościele anglikańskim.

Specjalna komisja ma przygotować w tym roku stosowny projekt, ale - jak pisze Reuters - jest mało prawdopodobne, by uzyskał on ostateczną aprobatę przed 2015 rokiem. Obecnie kobiety w Kościele anglikańskim mogą być najwyżej diakonami lub prezbiterami.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby (na zdj.), który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, podkreślił, że chodzi o _ inkluzywne podejście _, zobowiązanie do _ wyświęcania kobiet na biskupów dokładnie na tej samej podstawie, co mężczyzn _.

W listopadzie 2012 roku do zaaprobowania wyświęcania kobiet na biskupów zabrakło sześciu głosów. Tym razem uproszczono zasady głosowania tak, że wystarczała prosta większość. Poprzednio o fiasku zdecydowało nieosiągnięcie większości dwóch trzecich w jednej z trzech izb Synodu.

Przewodniczący izby laikatu Robert Key podkreślił, że _ lepszy niż oczekiwano _ rezultat poniedziałkowego głosowania oznacza odkreślenie grubą kreską _ zeszłorocznej katastrofy _ i kładzie podwaliny pod nowe przepisy, zezwalające na to, by kobiety były biskupami. - _ To jest dopiero początek dwuletniego procesu, ale Kościół anglikański znów idzie naprzód pod nowym kierownictwem _ - dodał Key.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko jeden z nich nie ma bez teczki w SB Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej wytypował w sobotę trzech kandydatów, spośród których 24 lutego na soborze ma być wybrany patriarcha.
Nowy abp Canterbury przeciw małżeństwom osób jednej płci Nie wie, jaki będzie wynik głosowania w Izbie Gmin, w którym posłów nie obowiązuje dyscyplina partyjna, i zaznaczył, że nie chce wdawać się w teoretyczne rozważania.
Królowa przemówiła jako głowa Kościoła - _ O tej porze pamiętamy, że Bóg posłał na świat swego jedynego syna, by służył innym, a nie, by służono jemu _ - powiedziała monarchini.
Tagi: kościół w wielkiej brytanii, justin welby, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz