Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w wojsku. Sześć osób z bazy lotniczej w Malborku z zarzutami

0
Podziel się:

Zarzuty prokuratury dotyczą ustawiania przetargów, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy.

Korupcja w wojsku. Sześć osób z bazy lotniczej w Malborku z zarzutami
(włodi/CC/FLickr)
bEKVMsRN

Zarzuty związane z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska postawiła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu sześciu osobom związanym z 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku (Pomorskie). Śledczy zarzucają im m.in. działanie w grupie przestępczej.

Aktualizacja 20: 34

Jak poinformował wojskowy prokurator okręgowy w Poznaniu płk Tadeusz Cieśla, zarzuty postawiono zarówno żołnierzom, jak i osobom cywilnym. - _ Te osoby na razie odpowiadają z wolnej stopy, nie są zatrzymywane. Zarzuty dotyczą ustawiania przetargów, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy na szkodę wojska _ - powiedział.

bEKVMsRP

Prokuratura nie chce ujawniać bliższych szczegółów sprawy, nie wyklucza przesłuchania kolejnych osób.

- _ Po ich zakończeniu pracujący na miejscu prokurator zdecyduje, czy będzie wnioskował do sądu o stosowanie środków zapobiegawczych _ - powiedział płk Cieśla.

Kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej poinformował, że czynności procesowe w bazie w Malborku są wynikiem śledztwa prowadzonego od czerwca przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. - _ Przedstawione zarzuty związane są m.in. z ustawieniem przetargów na kwotę kilku milionów złotych _ - powiedział.

Maksjan dodał, że w Malborku czynności procesowe wykonuje pięciu prokuratorów wojskowych oraz około 130 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy policji. - _ Czynności te będą kontynuowane w czwartek i w następnych dniach. Wówczas planowane jest przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstwa kolejnym osobom _ - dodał.

bEKVMsRV

Prokuratura nie informuje, jakie funkcje pełniły w bazie osoby, które usłyszały zarzuty. MON podał jedynie, że wśród osób, którym postawiono zarzuty, jest dwóch żołnierzy. - _ W stosunku do sześciu podejrzanych prokurator zdecyduje o ewentualnym zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych, w tym rozważy skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania _ - zaznaczył kpt. Maksjan.

- _ Wszczęcie śledztwa w tej sprawie poprzedzone było wielomiesięczną działalnością operacyjną żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy policji _ - dodał.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak napisał późnym popołudniem na Twitterze: _ możliwe szkody rzędu kilku mln zł _. Radio RMF FM wcześniej podało, że powstałe wskutek przestępczej działalności straty mogą sięgać dziesiątek milionów złotych.

Szef MON dodał, że walka z korupcją w wojsku jest jednym z jego priorytetów. _ SKW, CBA i Żandarmeria mają pełne wsparcie dla twardych działań _ - podkreślił.

bEKVMsRW
Czytaj więcej w Money.pl
Instruktorzy nauki jazdy zatrzymani. Są zarzuty Instruktorów zatrzymali policjanci z Wydziału do walki z korupcją z komendy wojewódzkiej w Katowicach. Podejrzani mają od 43 do 53 lat.
Takiej korupcji w farmacji jeszcze nie było Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline wydała 4,9 mld dolarów na korumpowanie lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach.
Korupcja w ZUS. Na proces poczekamy Dyrektor szczecińskiego oddziału miał między innymi przyjąć zegarek, telewizor, zestaw kina domowego oraz skorzystać z rejsu promem do Ystad w Szwecji.
bEKVMsSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)