Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Rumunii. Uwolniono byłego premiera Adriana Nastasego

0
Podziel się:

Były premier Rumunii Adrian Nastase, który w lipcu 2012 r. został skazany na dwa lata więzienia za korupcję, został wypuszczony na wolność na mocy decyzji Wysokiego Trybunału w Bukareszcie.

Korupcja w Rumunii. Uwolniono byłego premiera Adriana Nastasego
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Były premier Rumunii Adrian Nastase, który w lipcu 2012 r. został skazany na dwa lata więzienia za korupcję, został wypuszczony na wolność na mocy decyzji Wysokiego Trybunału w Bukareszcie. Odbył jedną trzecią wyroku.

Trybunał odrzucił wniosek prokuratora, który zabiegał o pozostawienie Nastasego w więzieniu. Adwokat osadzonego złożył wniosek o jego uwolnienie, powołując się na przepis, umożliwiający zwalnianie więźniów, którzy ukończyli 60 lat i odbyli jedną trzecią kary. Na byłego premiera zwolnionego z więzienia w Jilavie w pobliżu Bukaresztu czekał starszy syn Andrei i wielu dziennikarzy.

62-letni Nastase, premier w latach 2000-2004, to najwyższy rangą polityk rumuński skazany za korupcję po upadku reżimu komunistycznego; w dalszym ciągu utrzymuje, że jest niewinny i że stawiane mu zarzuty mają podłoże polityczne. Skazano go za nielegalną zbiórkę funduszy na własną kampanię prezydencką w 2004 roku, przeprowadzoną pod pozorem konferencji dla specjalistów z branży budowlanej. Nastase przegrał wówczas w wyborach.

Kiedy w czerwcu ubiegłego roku policja przybyła, aby przewieźć Nastasego do więzienia, ten niegroźnie postrzelił się w szyję. Według niektórych rumuńskich mediów, mógł to być wybieg, aby uniknąć kary. Inne media informowały o usiłowaniu samobójstwa.

_ - Jestem bardzo rad ze względu na niego i jego rodzinę, czekam, by go powitać _ - zadeklarował obecny premier Victor Ponta. Powiedział, że Nastase będzie mile widziany w Partii Socjaldemokratycznej, którą kierował do 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Były premier skazany na dwa lata więzienia Adrian Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński przebywający w więzieniu od upadku komunizmu w tym kraju w 1989 r.
Minister skazany na osiem lat więzienia Minister obrony Grecji w latach 1996-2001 Akis Cochacopulos został skazany na osiem lat więzienia w sprawie korupcyjnej. Wyrok nie jest prawomocny.
Kolejna afera korupcyjna. Postawiono zarzuty Dziewięć osób, w tym szczecińscy przedsiębiorcy i urzędnicy kontroli skarbowej, usłyszeli prokuratorskie zarzuty wręczania bądź przyjmowania łapówek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)