Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja
30.07.2010 05:41

Korupcja w polskiej piłce: Największy akt oskarżenia w sądzie

Objęto nim 113 osób. Jest wśród nich Ryszard F., pseudonim Fryzjer, oraz były selekcjonera reprezentacji Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej dziś trafi z wrocławskiej prokuratury do sądu. Objęto nim 113 osób, w tym Ryszarda F., pseudonim Fryzjer oraz byłego selekcjonera reprezentacji Polski Janusza W.

Rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Elżbieta Czerepak wyjaśnia, że akt oskarżenia dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko Biała.

Akt oskarżenia obejmuje w sumie 113 osób m.in. Ryszarda F., którego prokuratura oskarża o stworzenie i kierowanie grupą, która zajmowała się przyjmowaniem, wręczaniem i pośredniczeniem w przekazywaniu łapówek. _ Fryzjer _ został już skazany prawomocnym wyrokiem w procesie dotyczącym korupcji w klubie piłkarskim Arka Gdynia na trzy i pół roku więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem tego klubu.

W akcie oskarżenia znaleźli się także były trener reprezentacji Polski Janusz W., byli działacze PZPN Wit Ż., Kazimierz F. i Henryk K. oraz były szef kolegium polskich sędziów Jerzy G., były zawodnik Lecha Poznań Piotr R., działacze piłkarscy, sędzia międzynarodowy Grzegorz G. i obserwatorzy PZPN.

Dobrowolnie karze poddało się 45 osób. Sam akt oskarżenia liczy około 1700 stron, a zarzuty zapisano na około 400 stronach. To ósmy akt oskarżenia przygotowany do tej pory przez prokuraturę.
Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 roku. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 300 osobom: sędziom, trenerom, piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom.

W kwietniu 2009 roku wrocławski sąd okręgowy za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia skazał na cztery lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda F. na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 roku sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla _ Fryzjera _, a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz. Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny zmienił częściowo wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzony wcześniej wymiar kar.

We wrześniu ubiegłego roku na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny. Wyrok ten nie jest prawomocny i zapadł bez procesu - obaj oskarżeni podczas śledztwa przyznali się do winy i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze. Obaj mają również zakaz zajmowania stanowisk związanych z profesjonalnym sportem - Dariusz W. przez trzy lata, a Andrzej W. przez rok.

Tagi: korupcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz