Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w polskiej piłce. "Fryzjer" nie przyznaje się do winy

0
Podziel się:

Ryszard F., pseudonim Fryzjer, główny oskarżony w procesie ws. korupcji w piłce nożnej, nie przyznaje się do żadnego z ponad 110 postawionych mu zarzutów. Nigdy nie organizowałem ani nie próbowałem organizować grupy, która ustawiałaby mecze - mówił w sądzie.

Korupcja w polskiej piłce. "Fryzjer" nie przyznaje się do winy
(PAP/Maciej Kulczyński)

W czasie rozprawy _ Fryzjer _ podkreślił, że nie istniały żadne trwałe zależności ani powiązania łączące jego osobę z innymi oskarżonymi, którzy - zdaniem prokuratury - mieliby wchodzić w skład zorganizowanej przez niego grupy przestępczej.

_ - Nie miałem mocy władczej ani prawnej, żeby zmusić te osoby do jakiejkolwiek czynności, która byłaby niezgodna z prawem, a już na pewno nie do skoordynowanych działań mających na celu popełnianie przestępstw. Trudno sobie wyobrazić grupę przestępczą, w której poszczególne działania są ze sobą sprzeczne _ - mówił oskarżony.

Ryszard F. dodał, że w wielu zarzutach, które postawiono innym oskarżonym, nie pojawia się nawet jego nazwisko. _ Nigdy nie wręczałem korzyści majątkowych sędziom piłkarskim, piłkarzom ani działaczom piłkarskim. Nie przyznaję się do żadnego z zarzutów _ - zaznaczył.

W rozmowie z dziennikarzami prokurator Robert Tomankiewicz z wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej przyznał, że nie zaskoczyła go treść wyjaśnień złożonych przez głównego oskarżonego, ponieważ _ jest to przyjęta przez niego linia wypowiadania się _. _ Wiemy, że jego wyjaśnienia trzeba przesiać przez gęste sito, ponieważ czasem mówi prawdę, a czasem nie _ - dodał.

Proces ws. korupcji w piłce nożnej, w którym na ławie oskarżonych zasiadają oprócz _ Fryzjera _ 33 osoby, rozpoczął się we Wrocławiu 7 listopada. Akt oskarżenia w tej sprawie liczy ok. 1700 stron; zarzuty opisane są na ok. 700 stronach, a ich odczytywanie trwało ok. 10 godzin.

Oprócz wyjaśnień składnych przez Ryszarda F., przez ok. trzy godziny odczytywane były także protokoły z wyjaśnień złożonych przez _ Fryzjera _ w prokuraturze. W części z nich mężczyzna podtrzymał swoje wypowiedzi, a części zaprzeczył. Na zakończenie posiedzenia sędzia Mariusz Wiązek zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztu dla _ Fryzjera _ o kolejny miesiąc, do 14 grudnia. Zdaniem sędziego zachodzi bowiem podejrzenie, że po opuszczeniu aresztu oskarżony będzie utrudniał przebieg postępowania.

Na rozprawie pojawiło się jedynie dwóch oskarżonych. Pozostali zgodzili się na prowadzenie procesu bez ich obecności. Cały akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 114 osób, z których aż 48 zdecydowało dobrowolnie poddać się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części.

Według prokuratury _ Fryzjer _ założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Sąd próbował rozpocząć proces z udziałem _ Fryzjera _ od lutego. Ten jednak nie stawiał się na rozprawy, a jego obrońca tłumaczył, że oskarżony nie może brać udziału w procesie ze względu na zły stan zdrowia. Ostatecznie w sierpniu F. został zatrzymany przez policję i trafił do wrocławskiego aresztu. Tam biegli lekarze orzekli, że może brać udział w procesie i odbywać karę pozbawienia wolności.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a _ Fryzjera _ na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla _ Fryzjera _, a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Trener zatrzymany w sprawie korupcji To już 300 osoba zatrzymana w tym śledztwie. To największe śledztwo dotyczące korupcji w polskiej piłce.
_ Fryzjer _ zatrzymany. Ruszy proces? Wielkopolscy policjanci zatrzymali dziś wieczorem Ryszarda F. ps. Fryzjer, oskarżonego w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej.
Nie mogą osądzić największej afery w historii Z powodu nieobecności głównego oskarżonego Ryszarda F. ps. Fryzjer nie rozpoczął się proces dotyczący korupcji w piłce nożnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)