Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. Urzędnik i inspektor oskarżeni o łapówkarstwo

0
Podziel się:

O żądanie i przyjęcie łapówki oskarżono podinspektora jednego z referatów w Urzędzie Gminy w Bartoszycach Marcina L. oraz współpracującego z nim inspektora nadzoru robót sanitarnych Marcina D.

Korupcja w Polsce. Urzędnik i inspektor oskarżeni o łapówkarstwo
bESxGWWJ

Urzędnik gminy Bartoszyce Marcin L. i inspektor nadzoru robót sanitarnych Marcin D. zostali oskarżeni o przyjęcie 60 tys. zł łapówki, której zażądali w zamian za decyzję dokonania odbioru budowy kanalizacji - podała w piątek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Rzecznik prokuratury Mieczysław Orzechowski powiedział, że akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Rejonowego w Bartoszycach. O żądanie i przyjęcie 60 tys. zł łapówki oskarżono podinspektora jednego z referatów w Urzędzie Gminy w Bartoszycach Marcina L. oraz współpracującego z nim inspektora nadzoru robót sanitarnych Marcina D. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Według prokuratury, urzędnik - za wiedzą inspektora nadzoru - zażądał łapówki od właściciela prywatnej firmy, budującej na zlecenie gminy kanalizację sanitarną i deszczową. Wykonawca zastosował tańsze tłocznie niż zakładano w projekcie. W zamian za łapówkę oskarżeni mieli nie kwestionować jakości takich rozwiązań technologicznych przy wydawaniu decyzji o odbiorze inwestycji.

bESxGWWL

Prokuratura ustaliła, że Marcin L. - podczas jednego ze spotkań z wykonawcą - zadeklarował, że sprawę _ da się załatwić _ i polecił mu napisać na kartce, jaką kwotę może zapłacić. Przekazanie pieniędzy, którymi mieli się podzielić po połowie urzędnik gminy i inspektor nadzoru, nastąpiło na parkingu przy cmentarzu.

Wcześniej jednak właściciel firmy powiadomił o korupcyjnych żądaniach funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kilka godzin po przekazaniu łapówki Marcina L. i Marcina D. zatrzymało CBA.

Aktem oskarżenia objęto także konkubinę Marcina L. oraz lekarkę, która wystawiła zaświadczenie o niezdolności do pracy na jego nazwisko, gdy przebywał już w areszcie.

Dokument potwierdzający nieprawdę konkubina zaniosła do urzędu gminy, co - w ocenie prokuratury - miało posłużyć do wyłudzenia 370 zł zasiłku chorobowego. Pomogło też ukryć przed pracodawcą prawdziwe powody absencji urzędnika. O aresztowaniu Marcina L. władze gminy dowiedziały się po kilku dniach od dziennikarzy.

bESxGWWR
Czytaj więcej w Money.pl
Zwrot w sprawie korupcji wiceministra Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przejęła od prokuratury okręgowej śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez generała.
Konkubiny, złoto i diamenty urzędnika Kolejna, wielka afera korupcyjna w Chinach. _ Zepsutego moralnie _ oficjela zdemaskowali dziennikarze.
Zasiłki ZUS. 12 osób odpowie za ich wyłudzenie i łapownictwo Wśród oskarżonych w wieku od 25 do 58 lat są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jak i zatrudnione w instytucjach oraz prywatnych firmach.
bESxGWXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)