Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja w Polsce. Organizacje pozarządowe widzą zagrożenia

0
Podziel się

Polscy eksperci zgadzają się w tej kwestii z raportem Komisji Europejskiej.

Korupcja w Polsce. Organizacje pozarządowe widzą zagrożenia
(Reporter Poland)
bEpUUeLF

Słusznie wytknięto nam brak strategii antykorupcyjnej, a inne problemy, jak zagrożenie korupcją w obszarze zamówień publicznych, od dawna są podnoszone m.in. przez polskie organizacje pozarządowe - mówią eksperci, komentując antykorupcyjny raport KE.

Komisja Europejska opublikowała dziś pierwszy raport antykorupcyjny, ukazujący skalę tego problemu w 28 krajach członkowskich UE. Komisja uważa m.in., że Polska powinna mieć bardziej spójną strategię walki z korupcją.

_ - Komisja Europejska słusznie wytknęła Polsce brak strategicznego dokumentu, który określałby priorytety w dziedzinie walki z korupcją. Fakt, że od 2009 roku nie udało się przyjąć strategii antykorupcyjnej, jest dużą porażką rządzących. Skuteczność prowadzenia polityki na tym polu wymaga bowiem całościowej wizji i koordynacji działań różnych instytucji odpowiedzialnych za działania antykorupcyjne _ - skomentowała raport Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych.

bEpUUeLH

Według Komisji Polska powinna też wzmocnić mechanizmy zabezpieczające CBA przed ewentualnym upolitycznieniem.

Ekspert w Programie Odpowiedzialne Państwo Fundacji im. Stefana Batorego Grażyna Kopińska podkreśliła, że _ Polska ma całkiem dobre podstawy prawne do zwalczania korupcji, ma też specjalnie dedykowaną walce z korupcją centralną instytucję - CBA _.

_ - Problem z CBA polega na tym, iż jego usytuowanie prawne pozwala na ewentualne użycie go w celach politycznych _ - powiedziała Kopińska, komentując raport KE.

Przypomniała, że szef CBA powoływany jest przez premiera, a jednym z powodów jego odwołania może być brak nieskazitelnej postawy moralnej, obywatelskiej i patriotycznej. _ - To jest bardzo, bardzo ogólne. Jak ocenić, co jest nieskazitelną postawą, a co nie jest? Chodzi o to, żeby usytuowanie szefa CBA było mniej zależne od aktualnego premiera. Kiedy tworzono Biuro, były pomysły, żeby szef CBA wybierany był, tak jak szef NIK, przez parlament _ - przypomniała.

bEpUUeLN

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że Polska powinna wzmocnić walkę z korupcją w takich obszarach, jak zamówienia publiczne, nadzór spółek skarbu państwa, zwłaszcza jeśli chodzi o lepszą przejrzystość, profesjonalizm i standardy etyki zawodowej. Ponadto Polska powinna _ zaradzić ryzyku korupcji w kontaktach między przemysłem farmaceutycznym i pracownikami publicznej służby zdrowia _.

Kopińska przypomniała, że organizacje pozarządowe i CBA od dawna zwracały uwagę na problem korupcji przy zamówieniach publicznych. - _ Jest to obszar, który staje się coraz bardziej narażony na korupcję i trzeba się temu bardziej przyglądać i stosować zabezpieczenia różnego typu _ - podkreśliła Kopińska.

Ten sam problem występuje - według niej - w służbie zdrowia. - _ Rzeczywistym problemem w służbie zdrowia w Polsce, tak jak w wielu innych krajach europejskich, jest ten styk polegający na tym, że często występuje konflikt interesów pomiędzy lekarzami zasiadającymi w komisjach przetargowych decydujących o zakupach, a faktem, że robili wcześniej badania dla firm, które startują w przetargach, lub uczestniczyli w jakichś szkoleniach, wyjazdach, konferencjach na ich koszt _ - powiedziała Kopińska.

_ - Jest to jedno z najbardziej problematycznych miejsc z punktu widzenia państwa i systemu. Tam są wielkie pieniądze, pieniądze publiczne, w sektorze w którym brakuje pieniędzy _ - podkreśliła.

bEpUUeLO

W raporcie sugerowane jest także poszerzenie zakresu kontroli finansowania partii politycznych. Wśród pozytywnych przykładów walki z korupcją w Polsce raport wymienia działalność Najwyższej Izby Kontroli.

Kobylińska uważa, że bardzo dobrze się stało, że Komisja Europejska podjęła temat korupcji, _ bo wola polityczna w kwestii walki z korupcją w wielu krajach członkowskich jest zdecydowanie niewystarczająca _. _ Cykliczna ewaluacja pozwoli wywrzeć dodatkową presję na rządzących, by ten problem potraktowali poważnie _ - podkreśliła.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera korupcyjna. Dużo pracy przed śledczymi _ - Trzech prokuratorów i siedmiu oficerów CBA zajmie się sprawą korupcji m.in. w Centrum Projektów Informatycznych byłego MSWiA. Przed nimi dużo pracy _- powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.
Raport ws. korupcji. Polska wypada blado Według raportu organizacji, Polska zalicza się do krajów, gdzie postanowienia konwencji wprowadza się w życie w niewielkim stopniu lub też w ogóle się ich nie przestrzega.
Rusza największy proces o łapówki w górnictwie Na ławie oskarżonych zasiada 25 osób, którym zarzuca się przyjęcie ponad 3 milionów złotych łapówek.
bEpUUeMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)