Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. MON i CBA zacieśnią współpracę

0
Podziel się:

Szefowie MON i CBA Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę obu instytucji w zakresie przeciwdziałania korupcji.

na zdjęciu: Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej
na zdjęciu: Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej (Bartosz Krupa/East News)
bESJtfWt

Szefowie MON i CBA Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę obu instytucji w zakresie przeciwdziałania korupcji w sferze obronności, prewencji oraz wdrażania mechanizmów antykorupcyjnych.

MON i CBA we wspólnym komunikacie poinformowały w poniedziałek, że porozumienie formalnie reguluje trwającą od dwóch lat współpracę w zakresie ochrony antykorupcyjnej w resorcie obrony oraz wzmocni i ułatwi zasady dalszego współdziałania obu instytucji.

- _ Głównym celem porozumienia jest zacieśnienie współpracy w zakresie przeciwdziałania zjawiskom korupcyjnym w sferze związanej z obronnością państwa, prewencji oraz wdrażania coraz skuteczniejszych mechanizmów antykorupcyjnych _ - napisano w komunikacie.

bESJtfWv

Ochrona antykorupcyjna ma przede wszystkim dotyczyć przetargów w ramach priorytetowych zadań modernizacji technicznej sił zbrojnych. Rząd zakłada, że w najbliższych dziesięciu latach środki na modernizację techniczną sił zbrojnych wyniosą łącznie ok. 131,4 mld zł, z czego na 14 najważniejszych programów operacyjnych - 91,5 mld złotych.

Zgodnie z porozumieniem MON i CBA będą mogły się konsultować w celu wyboru najskuteczniejszych środków prewencji antykorupcyjnej. W umowie uregulowano też zasady współdziałania przy kontrolach i szkoleniach, mowa jest też o wymianie informacji, materiałów i analiz dotyczących zagrożeń korupcyjnych oraz wspólnym sporządzaniu takich opracowań.

Jak podkreśla MON, niezależnie od podpisanego porozumienia, minister Siemoniak planuje też _ wzmocnić współpracę pomiędzy CBA, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Żandarmerią Wojskową w zwalczaniu zagrożeń korupcyjnych, zwłaszcza na poziomie jednostek wojskowych _.

Szef MON zalecił także dowódcom wszystkich szczebli zwiększony osobisty nadzór nad wydawaniem środków publicznych i procedurami przetargowymi. We wrześniu pod zarzutem ustawiania przetargów na ochronę jednostki zatrzymano sześć osób - żołnierzy i pracowników bazy lotniczej w Malborku.

bESJtfWB

W połowie października, gdy należący do MON portal _ Polska Zbrojna _ zapowiadał podpisanie porozumienia, podawano, że CBA przyjrzy się także firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy jeszcze służąc w armii organizowali przetargi. Nie mogą oni być zatrudniani w takich przedsiębiorstwach przez trzy lata.

W ciągu 10 lat MON planuje przeznaczyć na modernizację techniczną 131,4 mld zł. Trwają rozmowy dotyczące zakupów sprzętu lotniczego i okrętów. MON planuje m.in. kupić 70 śmigłowców, nowy system szkolenia pilotów wraz z ośmioma samolotami szkolno-treningowymi, nowe okręty podwodne, a także bezzałogowce różnych kategorii. W planie jest też modernizacja obrony powietrznej, w tym zakup systemów przeciwrakietowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwrot w sprawie korupcji wiceministra Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przejęła od prokuratury okręgowej śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez generała.
Próba korupcyjna. Łapówkę miał dostać wiceminister finansów Sprawą zajęła się już prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
HP sprawdzane w związku z korupcją Centralne Biuro Antykorupcyjne razem z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości oraz Komisją...
bESJtfWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)