Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. Koniec z łapówkami przy przetargach?

0
Podziel się:

Nad porozumieniem w tej sprawie pracują MON i CBA.

Korupcja w Polsce. Koniec z łapówkami przy przetargach?
(Ryszard Hołubowicz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

MON i CBA pracują nad porozumieniem o współpracy mającej zapobiegać korupcji przy przetargach - poinformowało MON. Planowana umowa przewiduje objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym.

Na zdjęciu Tomasz Siemioniak, szef resortu obrony narodowej

MON i CBA ściśle współpracują od dwóch lat, jednak współpraca nie miała dotychczas uregulowanych podstaw prawnych. Umowę mają podpisać minister Tomasz Siemoniak i szef CBA Paweł Wojtunik, tak by wspólnie objąć szczególną ochroną rozpoczęte i planowane wielkie przetargi zbrojeniowe.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzy się firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy jeszcze służąc w armii organizowali przetargi. Jak poinformował dyrektor biura ds. procedur antykorupcyjnych w resorcie obrony, MON zamierza zwracać do CBA o sprawdzanie, czy firmy zatrudniające byłych żołnierzy przestrzegają zakazu zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy mających do czynienia z zakupami uzbrojenia. Według rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego, _ porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą _.

Porozumienie, które według portalu _ Polska Zbrojna _ zostanie podpisane w najbliższych dniach, zakłada też wymianę informacji na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku, pomoc CBA w przeprowadzaniu wewnętrznych kontroli w resorcie, a także organizowanie wspólnych konferencji.

W ciągu 10 lat MON planuje przeznaczyć na modernizacje techniczną ok. 130 mld zł. Trwają rozmowy techniczne dotyczące zakupów sprzętu lotniczego i okrętów. MON planuje m. in. kupić 70 śmigłowców, nowy system szkolenia pilotów wraz z ośmioma samolotami szkolno-treningowymi, nowe okręty podwodne, a także bezzałogowce różnych kategorii. W planie jest też modernizacja obrony powietrznej, w tym zakup systemów przeciwrakietowych.

MON zamierza także wzmocnić współpracę między CBA, SKW i Żandarmerią Wojskową w zapobieganiu korupcji, zwłaszcza na poziomie jednostek wojskowych. Niedawno pod zarzutem ustawiania przetargów na ochronę jednostki zatrzymano sześć osób - żołnierzy i pracowników bazy lotniczej w Malborku.

Czytaj więcej w Money.pl
Co czwarty przetarg ustawiony? Szokujące wnioski raportu - _ Polskie firmy są narażone na korupcję, zmienia się forma tego zjawiska, nie zaś skala _ - mówią eksperci i zalecają zmiany procedur.
Szef Trybunału Konstytucyjnego brał łapówki? Akil Mochtar oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tys. euro.
Łapówki są niemoralne. Ilu Polaków je daje? Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)