Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. Janusz Palikot wie, jak ją ograniczyć

0
Podziel się:

Zdaniem lidera Twojego Ruchu do naprawy życia publicznego przyczyniłyby się: kadencyjność funkcji publicznych, jawność wszystkich dochodów oraz ograniczenie immunitetu dla prokuratorów.

Korupcja w Polsce. Janusz Palikot wie, jak ją ograniczyć
(Jan BIELECKI/East News)

Lider Twojego Ruchu powiedział dzisiaj w Gdańsku, że do ograniczenia korupcji i naprawy życia publicznego przyczyniłyby się: kadencyjność funkcji publicznych, jawność wszystkich dochodów oraz ograniczenie immunitetu dla prokuratorów.

Gdański kongres programowy Twojego Ruchu poświęcony _ naprawie polityki _, wybierze władze partii w regionie. Według Janusza Palikota, najważniejszą, podstawową rzeczą gwarantującą ograniczenie korupcji i naprawę życia publicznego jest kadencyjność funkcji publicznych.

Podczas konferencji prasowej lider TR powiedział, że prezydenci: Gdańska, Paweł Adamowicz, Gdyni-Wojciech Szczurek czy Sopotu, Jacek Karnowski powinni być tylko dwie kadencje prezydentami, nawet jeżeli są świetnymi włodarzami miast.

Według polityka, gdy ktoś jest za długo w samorządzie, za długo prezesem partii, za długo posłem czy ministrem, _ zawsze otorbia się takimi układami i sitwą partyjno-towarzyską _. Palikot poinformował, że Twój Ruch opowiada się za tym, aby prezydenci miast, burmistrzowie, posłowie, ministrowie i szefowie partii pełnili swoje funkcje tylko dwie kadencje.

Przypomniał, że projekt ustawy w tej sprawie przedstawiony przez jego ugrupowanie został odrzucony przez Sejm. Zapowiedział, że projekt _ będzie stawiany mniej więcej co rok licząc, że po iluś latach tej debaty posłowie będą po prostu tego chcieli _.

Lider Twojego Ruchu uważa, że do ograniczenia korupcji może przyczynić się jawność wszystkich dochodów. Zwrócił uwagę, że _ to napotka oczywiście wielki opór, bo każdemu z nas będzie trudno nagle pogodzić się z tym, że wszystko, co mamy, co zarabiamy, wszystkie podatki, jakie płacimy, są publicznie dostępne _. Zaznaczył, że można to ograniczyć do osób pełniących funkcje publiczne, czyli do samorządu, administracji rządowej i klasy politycznej.

Poinformował, że Twój Ruch proponuje też pozbawienie prokuratury szczególnego uprzywilejowania i ochrony. - _ Immunitet ma niby dawać niezależność prokuraturze, a tak naprawdę skazuje ją na naciski polityczne _ - tłumaczył. Dodał, że debata TR na temat wymiaru sprawiedliwości ma się odbyć w Białymstoku w przyszłym tygodniu.

Ocenił, że na jakość stanowionego prawa wpływ ma _ odchudzony _ aparat państwa. Palikot przypomniał, że TR opowiada się za likwidacją Senatu.

Według dr Krzysztofa Iszkowskiego, Senat jest niepotrzebny. - _ Jest przeżytkiem, który miał rację bytu na początku lat 90. w okresie transformacji ustrojowej, ale od 1991 r., kiedy obie Izby Parlamentu wybierane są w demokratycznych wyborach, to nie ma racji bytu _. _ Senat tylko poprawia prawo stanowione przez Sejm _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Donoszą o korupcji i chcą dymisji ministra Rzecznik partii Twój Ruch złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji, przy której Skarb Państwa mógł stracić 76 milinów złotych.
Twój Ruch chce rozliczyć Macierewicza Skarb państwa w wyniku działań komisji ds. weryfikacji WSI poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych - alarmuje Artur Dębski z Twojego Ruchu.
Koniec z przywilejami dla rolników, górników i mundurowych Janusz Palikot chce zlikwidować ZUS i wprowadzić emeryturę obywatelską. Wtedy każdy dostawałby tyle samo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)