Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
30.07.2012 11:34

Korupcja w Komisji Majątkowej? Marek P. pozwał dziennikarza "Polityki"

Przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia domaga się na drodze sądowej Marek P. - oskarżony o korupcję były pełnomocnik instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia domaga się na drodze sądowej Marek P. - oskarżony o korupcję były pełnomocnik instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej - za stwierdzenia _ Polityki _ m.in., że dorobił się na handlu majątkiem Kościoła.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie miał kontynuować sprawę z pozwu o ochronę dóbr osobistych P. (byłego oficera służb specjalnych PRL) wobec Cezarego Łazarewicza, autora tekstu z grudnia 2010 r. pt. _ Jak były esbek robił interesy z Kościołem _. Wobec niestawienia się świadka sprawę odroczono do 29 października.

Pełnomocnik _ Polityki _ radca prawny Krzysztof Pluta wniósł o oddalenie pozwu. Argumentował, że dziennikarz napisał prawdę, a ponadto było to działanie w interesie publicznym. Adwokat powoda nie chciał rozmawiać z PAP.

Łazarewicz napisał, że P. zarejestrował spółkę na obrót produktami spożywczymi. _ Fortuny dorobił się jednak na innym hurcie - związanym z majątkiem Kościoła. I za to go aresztowano _ - dodał. W ciągu 10 lat miał zarobić na tym 90-100 mln zł. Miał też przygotowywać się na wypadek aresztowania, m.in. pozbył się udziałów w spółce, której właścicielem została firma z Cypru. _ U pewnych ludzi zostawił paczki z pieniędzmi (na wypadek, gdyby zablokowano mu konta) _ - dodała _ Polityka _.

W zeszłym tygodniu sąd nakazał szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi przeprosić Marka P. Sąd częściowo uwzględnił pozew P. wobec szefa CBA za słowa z wywiadu dla _ Rzeczpospolitej _ z grudnia 2010 r. m.in., że P _ był sprawny, jeśli chodzi o zbywanie przejętych gruntów _ i _ najprawdopodobniej dużą część swojego majątku zarobił właśnie dzięki działaniom przy Komisji Majątkowej _. Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda, takich jak cześć i dobre imię. Według sądu Wojtunik działał bezprawnie, a fakty, o których mówił w _ Rz _, nie zostały udowodnione jako prawdziwe. Zdaniem sądu szef CBA nie działał w interesie społecznym. Sędzia dodał, że udzielając wywiadu nie działał on jako organ władzy państwowej, lecz wypowiadał się we własnym imieniu. Wojtunik zapowiada odwołanie.

P. został zatrzymany w 2010 r. przez CBA, a następnie aresztowany przez sąd. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach postawiła mu osiem zarzutów, m.in. korumpowania osoby z Komisji Majątkowej, oszustw na szkodę dwóch osób i jednej instytucji na sumę ok. 10 mln zł, nadużycia uprawnień przy sprzedaży nieruchomości i przywłaszczenia 300 tys. zł. Grozi mu 10 lat więzienia. W czerwcu 2011 r. wyszedł z aresztu po wpłaceniu miliona złotych kaucji.

W grudniu 2011 r. P. został oskarżony wraz z b. członkami Komisji Majątkowej za nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w PRL. Według mediów P. jako pełnomocnik instytucji kościelnych słynął ze skuteczności w odzyskiwaniu gruntów. Zgodnie z ustaleniami śledztwa miał też wyszukiwać rzeczoznawców, którzy wydawali fałszywe opinie na temat wartości ziemi, której zwrotu domagał się Kościół. Odzyskiwane atrakcyjne grunty były później sprzedawane w prywatne ręce.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu Kościół reklamuje się na bilboardach Zabiegając o poprawę swego wizerunku i nowy narybek, Kościół katolicki w Austrii sięgnął po metody stosowane w kampaniach wyborczych.
Pierwszy taki wyrok w kościele. Za co? Na karę do 6 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Filadelfii miejscowego prałata katolickiego Williama Lynna.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz