Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mundial 2022
05.06.2014 17:22

Korupcja w FIFA. Wybiorą nowego gospodarza mundialu w 2022?

Michel Platini stwierdził, że jeśli podejrzenia o korupcję przy wyborze gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku zostaną potwierdzone, oczywiste powinno być przeprowadzenie kolejnego głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klearchos Kapoutsis/CC/Flickr)

Michel Platini, szef europejskiej federacji piłkarskiej (UEFA), stwierdził, że jeśli podejrzenia o korupcję przy wyborze gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku zostaną potwierdzone, oczywiste powinno być przeprowadzenie kolejnego głosowania i wyboru organizatora turnieju.

Władze światowego futbolu wszczęły oficjalne dochodzenie w sprawie podejrzeń o korumpowanie członków Komitety Wykonawczego FIFA przed głosowaniem w sprawie gospodarza MŚ w 2018 oraz 2022 roku. Na czele komisji dochodzeniowej stanął były prokurator generalny USA, Michael Garcia.

Angielski _ The Sunday Times _ opublikował informacje o tym, że jest posiadaniu dowodów na przekupstwo kilku członków wyborczego gremium FIFA - gazeta ma dysponować wydrukami korespondencji elektronicznej oraz wyciągów z kont bankowych, jednoznacznie wskazujących, którzy z delegatów FIFA zostali przekupieni i głosowali za przyznaniem Katarowi prawa organizacji MŚ 2022. Katarski związek piłkarski zaprzeczył oskarżeniom.
_ - Jeśli korupcja zostanie udowodniona, powtórne głosowanie i wybór gospodarza mistrzostw świata są jedynym wyjściem. Myślę też, że wobec ewentualnych winnych przekupstwa powinny zostać wyciągnięte stanowcze konsekwencje. _ - powiedział Michel Platini w rozmowie z francuskim magazynem sportowym _ L'Equipe _.

Szef UEFA przyznał też, że podczas głosowania w 2010 roku opowiedział się za kandydaturą Kataru: _ Moim zdaniem to był dobry wybór, i dla FIFA, i dla futbolu. _ Rywalami Kataru w wyścigu o prawo organizacji mistrzostw świata w 2022 roku były Australia, Japonia, Korea Płd. i USA.

Wybór Kataru jako gospodarza MŚ 2022 niemal od chwili ogłoszenia wyników głosowania wzbudzał kontrowersje. Pierwsze krytyczne głosy napłynęły do FIFA z państw europejskich, federacje piłkarskie ze Starego Kontynentu zgłaszały zastrzeżenia co do terminu organizacji turnieju w Katarze - podkreślano, że latem w tym regionie świata panują rekordowo wysokie temperatury, nawet do 50 stopni Celsjusza.

Czytaj więcej w Money.pl
Katar zostanie bez Mundialu? Warunkowe poparcie powtórki głosowania zgłosili już wczoraj wiceprezydent FIFA, Brytyjczyk Jim Boyce i prezes angielskiego związku piłki nożnej FA, Greg Dyke.
Arabia oskarża Katar. Konflikt narasta Kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze.
"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru" Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.
Tagi: mundial 2022, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz