Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja w Czechach. Mieszkańcy uważają, że rząd jest skorumpowany

0
Podziel się

Według Instytutu Gallupa w 2007 roku ludzi przekonanych o rozpowszechnieniu się korupcji w rządzie było w Republice Czeskiej o 15 punktów procentowych mniej niż obecnie.

Korupcja w Czechach. Mieszkańcy uważają, że rząd jest skorumpowany
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEqZVmpx

94 proc. obywateli Republiki Czeskiej uważa, że w jej rządzie rozpowszechniła się korupcja - podała agencja CTK, powołując się na opublikowane dziś wyniki nowego globalnego sondażu Instytutu Gallupa.

Czechów wyprzedzają pod tym względem tylko mieszkańcy Tanzanii, z których aż 95 proc. uznaje własny rząd za skorumpowany - zauważa CTK.

Republika Czeska znalazła się jednak tutaj na czele wszystkich państw z funkcjonująca wolnością prasy - przed Litwą (z 90 proc. obywateli przekonanych o rozpowszechnieniu korupcji w rządzie), Ghaną (odpowiednio 89 proc.) oraz Portugalią i RPA (po 88 proc.).

bEqZVmpz

W tej samej kategorii państw najmniejszy odsetek osób przypisujących własnemu rządowi powszechną korupcję występuje w Szwecji (14 proc.) i Danii (15 proc.).

Jak zaznaczył Gallup, w 2007 roku ludzi przekonanych o rozpowszechnieniu się korupcji w rządzie było w Republice Czeskiej o 15 punktów procentowych mniej niż obecnie. Wagę tamtejszych problemów uwypukliło ustąpienie w czerwcu bieżącego roku premiera Petra Neczasa w następstwie nadużyć kilkorga jego najbliższych współpracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
"To idealny premier na trudne czasy" Misję sformowania tymczasowego rządu ekspertów prezydent Milosz Zeman powierzył Jirzemu Rusnokowi, który dotąd był doradcą szefa państwa, a wcześniej stał na czele ministerstw finansów oraz przemysłu i handlu.
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Czescy politycy nie mają zbyt wiele czasu W Czechach powoli rozkręca się kampania wyborcza do Izby Niższej parlamentu. Tym razem będzie wyjątkowo krótka z powodu samorozwiązania izby 20 sierpnia.
bEqZVmqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)