Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja na świecie. TI: Rządy są nieskuteczne w jej zwalczaniu

0
Podziel się:

Ponad połowa ludzi na świecie (53 procent) ocenia, że w ciągu dwóch lat pogłębiła się korupcja. Większość uważa też, że rządy mniej skutecznie walczą z tym zjawiskiem.

Korupcja na świecie. TI: Rządy są nieskuteczne w jej zwalczaniu
(Igor Burchenkov/Dreamstime.com)

Ponad połowa ludzi na świecie (53 procent) ocenia, że w ciągu dwóch lat pogłębiła się korupcja. Większość uważa też, że rządy mniej skutecznie walczą z tym zjawiskiem - poinformowała organizacja Transparency International (TI) w opublikowanym dziś raporcie.

Jest to największe tego typu badanie na temat korupcji przeprowadzone na grupie 114 tys. osób w 107 krajach. W ciągu minionych dwunastu miesięcy 27 proc. badanych na całym świecie potwierdziło, że musiało wręczyć łapówkę, żeby mieć dostęp do pewnych instytucji czy usług publicznych.

_ - Państwa powinny na poważnie potraktować głosy sprzeciwiające się korupcji i podjąć konkretne działania na rzecz transparentności oraz nakłaniać administrację, by uświadamiała obywateli _ - oświadczyła szefowa TI Haguette Labelle w komunikacie opublikowanym w Berlinie, gdzie mieści się siedziba organizacji.

Ankieta pokazuje również kryzys zaufania do rządzących. W 51 państwach partie polityczne uważane są za instytucje najbardziej skorumpowane. 55 proc. pytanych uważa, że rząd składa się z osób działających dla własnego interesu, a nie dla dobra kraju.

Na pięć możliwych punktów stosowanych przez TI (przy czym 1 oznacza _ wcale nieskorumpowany _, a 5 - _ wyjątkowo skorumpowany _) partie polityczne mają 3,8.

_ - Politycy muszą sporo zrobić, żeby odzyskać zaufanie _ - poinformował TI. _ 'Global Corruption Barometer' pokazuje kryzys zaufania do polityki i prawdziwe obawy co do zdolności poszczególnych instytucji odpowiedzialnych za postawienie przestępców przed wymiarem sprawiedliwości _ - napisano w raporcie.

Za drugą najbardziej skorumpowaną instytucję uznano policję z wynikiem 3,7 na skali. Na trzecim miejscu z wynikiem 3,6 znaleźli się: urzędnicy administracji publicznej, przedstawiciele władzy ustawodawczej i sądowniczej.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: sektor prywatny oraz służba zdrowia (3,3), a dalej system oświaty (3,2). Media znalazły się na pozycji dziewiątej, uzyskując wynik 3,1 w skali, przy czym - jak stwierdzono w raporcie TI - najbardziej są one skorumpowane w Australii i Wielkiej Brytanii. Na dziesiątym miejscu znalazło się wojsko (2,9), na jedenastym - organizacje pozarządowe (2,7).

Za najmniej skorumpowane na świecie uważane są instytucje religijne (2,6). Aczkolwiek - jak zastrzega TI - w niektórych krajach są bardzo skorumpowane, w tym zwłaszcza w Izraelu, Japonii, Sudanie i Sudanie Południowym (powyżej 4 w skali).

TI zaleca m.in. politykom i członkom ich rodzin ujawnianie deklaracji majątkowej, a partiom politycznym upublicznianie źródeł finansowania i dochodów.

Bardzo słabo ocenili respondenci walkę rządzących z korupcją. Na początku kryzysu finansowego w 2008 r. ponad 31 proc. badanych uważało, że działania rządu w walce z korupcją są skuteczne. Obecnie tego zdania jest zaledwie nieco ponad 22 proc. respondentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wnioski z raportu o korupcji Zbyt mała wiedza, czym jest konflikt interesów i jak się w takiej sytuacji zachować - to problem polskich parlamentarzystów, prokuratorów i sędziów - wynika z raportu GRECO na temat korupcji w Polsce.
Wstrząsający raport. Źle w strefie euro W tym roku mocno dotknięte przez kryzys finansowy kraje Eurolandu - Włochy i Grecja - wypadły gorzej w rankingu korupcji Transparency International.
Nowy raport o korupcji w Polsce. Jest nieźle? Najsilniejsze filary systemu walki z korupcją to według raportu instytucje rzecznika praw obywatelskich i najwyższych organów kontroli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)