Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja na Białorusi. Dostał wysoki wyrok

0
Podziel się:

Trzy wysokie wyroki pozbawienia wolności za korupcję wydał dziś sąd wojskowy w Borysowie przeciwko urzędnikom oddziału białoruskiego MSW.

Korupcja na Białorusi. Dostał wysoki wyrok
(AP/Fotolink/East News)
bEJUQMQB

Trzy wysokie wyroki pozbawienia wolności za korupcję, w tym 11 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, wydał dziś sąd wojskowy w Borysowie przeciwko urzędnikom regionalnego oddziału białoruskiego MSW.

Byłego szefa oddziału MSW w Klimowiczach w obwodzie mohylewskim (wschód Białorusi) oraz dwóch jego podwładnych uznano za winnych korupcji. Wymierzono im kary 11, 9 i 8 lat pozbawienia wolności.

Podobnie jak w przypadku poniedziałkowego wyroku 3,5 roku kolonii karnej dla byłego wiceministra spraw wewnętrznych Białorusi Jauhiena Południa nie wiadomo jednak, za co konkretnie zostali oni skazani. W sądzie odmówiono podania tej informacji, powołując się na to, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

bEJUQMQD

W styczniu 2012 r. informowano tylko, że MSW i Komitet Śledczy udaremniły przestępczą działalność pracowników MSW w okręgu klimowickim, którzy domagali się od przedsiębiorcy łapówki wysokości 500 tys. dol.

Zastępczyni redaktora naczelnego niezależnej gazety _ Narodnaja Wola _ Swietłana Kalinkina podkreśla w środowym komentarzu, że przypadki nakładania _ klauzuli tajności _ na sprawy przeciwko wysokim urzędnikom państwowym na Białorusi nie są bynajmniej rzadkością. Wymienia m.in. przypadki b. szefa grodzieńskiej rady obwodowej Arkadzia Karpucia, skazanego w 2010 r. na 2 lata pozbawienia wolności, czy b. wiceszefa witebskiego obwodowego komitetu wykonawczego Leanida Kawalowa, skazanego w zeszłym roku na 7 lat kolonii karnej - w obu przypadkach za łapownictwo.

_ - Spis konkretnych nazwisk można kontynuować, utajnianie spraw przeciwko wysokim rangą urzędnikom nie jest dla naszego państwa wyjątkiem, tylko rozpowszechnioną praktyką _ - pisze Kalinkina.

Dziennikarka zwraca uwagę, że nagłaśnia się natomiast drobne sprawy, np. wyrok grzywny dla dojarek za kradzież 10 l mleka.

bEJUQMQJ

_ - Tymczasem jeśli kradzione są miliardy białoruskich rubli, setki tysięcy czy miliony dolarów, o tych sprawach nie wiemy praktycznie nic _ - zauważa.

Jej zdaniem właśnie to utajnianie spraw i brak społecznej kontroli nad nimi stanowi podatną glebę dla korupcji. _ Szacher-macher i na miejsce jednego skorumpowanego człowieka przychodzi drugi dokładnie taki sam. Hydra pozostaje niepokonana, a państwo imituje intensywną walkę o czystość szeregów wyższych urzędników i przedstawicieli resortów siłowych _ - podkreśla.

Czytaj więcej w Money.pl
Celnik aresztowany. Brał łapówki za... CBA zatrzymało a sąd aresztował w Lublinie 42-letniego Piotra K., celnika podejrzanego o przyjęcie łapówek.
Ujawnili nieznany dokument papieża Tekst, nazwany mową oskarżycielską dawnego arcybiskupa Buenos Aires, jest dogłębną analizą mechanizmów powstawania i szerzenia się korupcji.
Sarkozy oskarżony o korupcję. Trwa śledztwo Adwokat Sarkozy'ego zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko decyzji prokuratury.
bEJUQMRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)